Młodzież z Belgii i Węgier odwiedziła Tychy
Od 25 lutego do 2 marca b.r. w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. C. K. Norwida w Tychach gościła dwudziestoosobowa grupa młodzieży z Belgii i Węgier w ramach projektu "Dwindling Resources – Groving Challenges".
W projekcie uczestniczą również szkoły z Niemiec, Islandii, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Estonii. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu programu UE COMENIUS – Partnerskie Projekty Szkół. Językiem roboczym jest język angielski. Koordynatorką projektu z ramienia tyskiej szkoły jest mgr Ewa Kubas – nauczycielka języka angielskiego. Podczas pobytu w Polsce młodzież pracowała nad zagadnieniami związanymi z wyzwaniami żywnościowymi wobec wzrastającej liczby ludności świata. Przez trzy dni uczestnicy podzieleni na 5 ośmioosobowych grup pracowali warsztatowo nad następującymi problemami:
- zmiany w sposobach odżywiania się od czasów najdawniejszych do dziś
- wpływ wzrostu liczby ludności na sposób jej pozyskiwania i dietę – rys historyczny
- czynniki wpływające na zmiany w sposobie żywienia współcześnie
- zrównoważona produkcja żywności
- czy przeżyjemy bez bananów? – rola importu i eksportu żywności
W realizacji tematu ważną rolę odegrały: wizyta w Muzeum Archeologicznym w Krakowie oraz wykład dr. hab. inż. Rafała Barańskiego "Żywność genetycznie modyfikowana – szanse i zagrożenia" w Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Prezentacje multimedialne – owoce pracy poszczególnych grup – będą dostępne na stronie internetowej II Liceum Ogólnokształcącego w Tychach. Goście zwiedzili również Kraków oraz Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau.