18 stycznia 2013 10:37

Jutro (19 stycznia) wchodzi w życie nowa Ustawa o kierujących, która wprowadza wiele zmian dla kierowców i osób ubiegających się o uzyskanie prawa jazdy. Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie terminowego prawa jazdy, zwiększa się również nadzór urzędu nad Ośrodkami Szkolenia Kierowców.

Czas oczekiwania na nowe prawo jazdy się nie zmieni, jednak obowiązkowo po 15 latach dokument trzeba będzie wymienić.

 

- Do tej pory, jeśli nie było przeciwwskazań prawo jazdy wydawano bezterminowo, jedynie kierowcy zawodowi musieli przechodzić badania okresowe. Od 19 stycznia okres ważności w państwach UE będzie wynosić zależnie od kategorii 5, 10, 15 lat – mówi Henryk Drozdeknaczelnik Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Tychy.

 

Prawa jazdy wydawane bezterminowo będą wymieniane w latach 2028 - 2033. Nowa ustawa, jak zapewnia ustawodawca ma na celu ułatwić przyszłym kierowcom załatwienie formalności związanych z uzyskaniem prawa jazdy poprzez elektroniczny obieg informacji pomiędzy Wydziałem Komunikacji, Ośrodkiem Szkolenia, a Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. W praktyce oznacza to dwukrotną wizytę w urzędzie miasta (do tej pory kandydat na kierowcę trafiał do wydziału komunikacji tylko raz - po odbiór prawa jazdy), a dla samych Wydziałów Komunikacji znacznie więcej pracy.

 

- Zasadnicza zmiana dotyczy sposobu ubiegania się o prawo jazdy. Kandydat na kierowcę rozpoczyna od uzyskania orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami wydanego przez lekarza uprawnionego do badań kierowców. Osoba, która stara się o uzyskanie uprawnień kat. C, C+E, C1+E, D, D+E, D1+E musi uzyskać również orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami w zakresie tych kategorii. Po uzyskaniu wymaganego orzeczenia kandydat na kierowcę musi udać się do wydziału komunikacji, gdzie składa wniosek wraz z wymaganym orzeczeniem i zdjęciem – wyjaśnia Henryk Drozdek z Urzędu Miasta Tychy.

 

W wydziale komunikacji dane kandydata na kierowcę zostaną, po weryfikacji, wprowadzone do systemu teleinformatycznego, a następnie, w ciągi 2 dni roboczych, zostanie wygenerowany Profil kandydata na kierowcę. Po jego uzyskaniu przyszły kierowca, wybiera ośrodek szkolenia, przedstawia w nim wygenerowany profil i rozpoczyna szkolenie. Po zakończonym szkoleniu udaje się z profilem kandydata na kierowcę do wybranego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, gdzie zdaje egzamin. Informację o zdanym egzaminie WORD przekazuje do wydziału komunikacji, gdzie kandydat na kierowcę dostarcza dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy i odbiera nowe prawo jazdy.

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.