Tyski samorząd pomoże zwolnionym z Fiata
Tyscy samorządowcy pomimo negatywnej decyzji Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej dotyczącej realizacji pilotażowego programu wsparcia dla osób zwolnionych z tyskiej fabryki Fiat Auto Poland i firm kooperujących przygotowali kolejny plan pomocy. Ruszyły także spotkania informacyjne dla zwalnianych pracowników.
Zwolnieni pracownicy będą mogli liczyć na pomoc na ogólnych, ustawowych zasadach, w oparciu o dostępne środki m.in. z rezerwy ministra pracy w ramach Funduszu Pracy oraz funduszy europejskich.
- Z programem pilotażowym wiązaliśmy duże nadzieje, po licznych deklaracjach składanych przez ministra pracy i innych polityków liczyliśmy na to, że program uda się wdrożyć. Niestety. Zrobimy jednak wszystko, co w naszej mocy, by pomóc zwalnianym pracownikom, z pewnością jednak będzie to trwało dłużej, będzie trudniejsze i mniej efektywne. Rozpoczęliśmy już składanie odpowiednich wniosków o pozyskanie środków na ten cel – mówi Daria Szczepańska – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.
14 stycznia przekazany został projekt programu obejmujący pomoc dla osób zwalnianych ze środków Funduszu Pracy pozostającej w rezerwie Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
- Program obejmuje: refundacje wynagrodzeń wraz ze składakami na ubezpieczenie społeczne w ramach prac interwencyjnych, refundacje wyposażenia stanowiska pracy, środki na podjęcie działalności gospodarczej oraz finansowanie szkoleń zawodowych pod potrzeby lokalnego rynku pracy - mówi Katarzyna Ptak - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach.
Łącznie z pomocy w ramach przygotowanego programu skorzysta 400 osób, (wszystkie osoby korzystające z pomocy na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzymają wsparcie w formie szkolenia z zakresu podstaw prowadzenia działalności gospodarczej, jak również część osób korzystających ze szkoleń zawodowych objęta będzie instrumentami w postaci prac interwencyjnych i refundacją wyposażenia stanowiska pracy). Całkowita wartość tego programu to 5 164 000 zł. Tyski PUP planuje także pozyskać dodatkowe środki z rezerwy ministra na aktywizację zawodową osób bezrobotnych poniżej 30 roku życia oraz na aktywizację zawodową osób znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji na rynku pracy w łącznej wysokości ok. 7 mln złotych.
To nie jedyne wsparcie, o jakie zabiega miasto. Na przełomie marca i kwietnia 2013 roku rozpocznie się nabór do projektu „Firma na Start" współfinansowanego ze środków EFS, w którym 26 osób, które utraciły pracę z przyczyny pracodawcy w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu może uzyskać wsparcie na podjęcie działalności gospodarczej w wysokości 35 tysięcy złotych i finansowe wsparcie pomostowe w wysokości 1 500, 00 zł przez pierwsze 6 m-cy. Trwają prace nad możliwością przekształcenia, projektu konkursowego w systemowy, który obejmowałby finansowanie zatrudnienia subsydiowanego i finansowe wsparcie dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Pomocą objętych zostałoby wtedy ok. 250 osób.
- Dzięki przekształceniu programu środki finansowe będą szybciej dostępne, a działania łatwiejsze do realizacji. Wdrożenie programu w takiej postaci wymaga jednak szeregu konsultacji z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego oraz Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów – wyjaśnia dyrektor Katarzyna Ptak.
Nie czekając na wyniki konsultacji pracownicy PUP od 8 stycznia w godzinach od 9.00 do 15.00 codziennie pełnią dyżury na terenie FAP udzielając wszystkim zgłaszającym się pracownikom (zarówno pracownikom Fiata jak i firm kooperujących) niezbędnych informacji oraz odpowiadając na nurtujące ich pytania. Dyżur na terenie FAP pełnią także pracownicy ZUS, którzy udzielają informacji na temat świadczeń przysługujących z ubezpieczenia społecznego (świadczenia przedemerytalne, zasiłki chorobowe itp.) Dodatkowo Pracownicy PUP Tychy gromadzą kwestionariusze osobowe wszystkich zgłaszających się osób, celem bieżącej analizy kwalifikacji zwalnianych pracowników i dostępnych ofert pracy. To nie wszystko.
- 16 i 17 stycznia w godzinach 9.00 i 17.00 w dużej auli WSZiNS dla wszystkich zwalnianych z FAP, jak i firm kooperujących odbywają się grupowe spotkania informacyjne, na których przedstawiamy m.in. sytuację na rynku pracy (w tym dostępne oferty pracy), procedury i zasady nabywania świadczeń z tytułu bezrobocia i świadczeń przedemerytalnych oraz zakres pomocy oferowanej przez PUP w ramach dostępnych usług i instrumentów – dodaje Katarzyna Ptak.
Od dnia 2 stycznia w siedzibie PUP Tychy uruchomiono 8 stanowisk pracy rejestrujących osoby bezrobotne i poszukujące pracy (zwykle funkcjonowały 2 stanowiska). W razie konieczności wydłużone zostaną godziny pracy PUP. Takie działania są konieczne, bo tylko w ciągu pierwszych dwóch tygodni w PUP Tychy zarejestrowało się łącznie: 639 osób bezrobotnych (w 2012r. średniomiesięcznie rejestrowało się 878 osób). Wśród nich było 32 pracowników Fiata. Na koniec grudnia 2012 w PUP Tychy zarejestrowanych było 516 osób zwolnionych z przyczyn ekonomicznych, rok wcześniej w tym samym czasie takich osób było 255.
Kolejne zwolnienia szykują firmy Delfo i DP Metal Processing. 14 stycznia w tych zakładach uruchomiona została procedura zwolnień grupowych, która obejmie łącznie ok. 290 pracowników. Procedura zwolnień jest bardzo zbliżona do przyjętej w FAP (dobrowolne odejścia – odprawy od 8 do 17 miesięcy w zależności od stażu pracy). Z przedstawicielem obu firm ustalono postępowanie podobne jak w przypadku Fiata, czyli pracownicy PUP Tychy będą pełnić dyżury na terenie zakładu, jak również zwalniani będą mogli uczestniczyć w spotkaniach informacyjnych na terenie WSZiNS.
Fot. Ireneusz Kaźmierczak