5 grudnia 2012 9:44

W piątek (7 XII) o godz. 16.00 w sali ekspozycyjnej Muzeum Miejskiego w Tychach przy ul. Katowickiej 9 odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć Stanisława Gadomskiego. Wystawa stanowi podsumowanie 60. lat pracy Artysty.

Stanisław Gadomski (urodzony w 1929 roku) to artysta plastyk, grafik i rysownik, który zasłynął przede wszystkim jako fotograf. Przez kilka dziesięcioleci współpracował ze śląskimi czasopismami. Wykonał między innymi setki zdjęć dla „Panoramy" – fotografie pięknych dziewcząt na okładki, ale także serie dokumentalne drukowane na ostatniej stronie tego pisma: polskie stroje ludowe, wizerunki polskich herbowych orłów z różnych obiektów zabytkowych itp.

 

Z wielkim upodobaniem i po mistrzowsku fotografował kapliczki i figury przydrożne, zwłaszcza w miejscowościach karpackich i podkarpackich oraz na Śląsku. Wydał dwa albumy ze zdjęciami kapliczek, ostatni, wydany w 2010 roku, z pięknym tekstem ks. Józefa Tischnera, który pisał o fenomenie zdjęć Gadomskiego, wydobywających urodę górskiego pejzażu i piękno ludowych rzeźb w kapliczkach.


Cenionym dziełem Stanisława Gadomskiego jest album „Strój ludowy w Polsce".


Ale poza wspomnianą już dokumentacją związana z folklorem polskim – zachwycają także dawniejsze zdjęcia Gadomskiego: fotograficzny reportaż z wyjazdu do Paryża w 1956 roku, zdjęcia z ulic Amsterdamu, Lwowa czy Moskwy.

 

Wystawa potrwa do lutego 2013 roku.

 

Paryż, 1964 rok; fot. Stanisław Gadomski

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.