Dzieci gotują w Tychach
Czekoladowa babka z burakami na niedzielny podwieczorek, szpinakowe naleśniki czy krem z dyni z mleczkiem kokosowym - to tylko kilka przykładów tego, co już niebawem znajdzie się na talerzach w tyskich domach.
Właśnie powstała książka kucharska z przepisami, które mają zachęcić dzieci do jedzenia warzyw i owoców oraz do wspólnego rodzinnego gotowania. To już kolejny etap uruchomionej z początkiem roku kampanii społecznej „Małe Ogródki", która w Tychach cieszy się niezmiennie rosnącym zainteresowaniem.
Książka z drukarni trafiła prosto do 1600 przedszkolaków. Właśnie tyle dzieci zostało objętych kampanią społeczną Urzędu Miasta Tychy „Małe Ogródki” kilka miesięcy temu.
- Dzięki połączeniu sił z ogólnopolską kampanią "Zdrowy Przedszkolak.org" oraz pomocy firmy Master, wydaliśmy książkę kucharską stworzoną specjalnie dla naszej akcji. Mamy nadzieję, że zainteresuje ona tyskie rodziny zdrowym gotowaniem i będzie pretekstem do rodzinnej zabawy w kuchni – mówi Iwona Ciepał, naczelnik Wydziału Promocji UM Tychy.
W publikacji można znaleźć opowiadanie „O chłopcu, który nie chciał jeść warzyw”, porady dotyczące segregacji odpadów kuchennych oraz przepisy kuchni naturalnej, autorstwa specjalistów „Zdrowego Przedszkolaka.org”. Książka to nie wszystko, każdy przedszkolak otrzyma dodatkowo fartuszek kuchenny zachęcający do wspólnego gotowania z rodzicami, a rodzice fachową informację, dotyczącą tworzenia zdrowej diety dla dziecka i całej rodziny.
W ramach współpracy obu kampanii zorganizowano ponadto szkolenie skierowane do pedagogów, dyrektorów i osób odpowiedzialnych za żywienie z tyskich przedszkoli. Część z uczestników zdecydowała się na przystąpienie do programu "Zdrowy Przedszkolak.org" i stosowanie zasad promowanych przez program już tej jesieni.
„Małe Ogródki”, zostały uruchomione przez Urząd Miasta Tychy w ramach kampanii społecznej dotyczącej zdrowego żywienia. Dwanaście tyskich przedszkoli od wiosny uprawia własne warzywa, owoce i uczy swoich wychowanków przygotowywania zdrowych posiłków w salach przedszkolnych.
- Przeszliśmy z przedszkolnych ogródków do domowych i przedszkolnych kuchni, a do aspektu żywieniowego dołączyliśmy ogólny – ekologiczny. Wraz z obszarem tematycznym rośnie również zainteresowanie naszym programem wśród przedszkoli i na wiosnę dołączą do nas 4 nowe placówki – mówi Katarzyna Woch z Wydziału Promocji UM Tychy.
Przyszłej wiosny ogródki zostaną uruchomione ponownie po zimowej przerwie. Uprawy zostaną nieco zmodyfikowane w oparciu o tegoroczne doświadczenia osób prowadzących projekt w przedszkolach. Niektóre placówki zdecydowały się dodatkowo na rozbudowanie ogródków we własnym zakresie.
- Ogródki zdecydowanie sprawdziły się w tym sezonie, więc chcemy, aby rozwijały się wraz z wiedzą i doświadczeniem naszych małych ogrodników – mówi Anna Damaschk - dyrektor Przedszkola nr 25 im. Misia Uszatka w Tychach.
Na początku przyszłego roku planowane jest stworzenie opracowania „Małe Ogródki – know-how”, opisującego krok po kroku założenia, źródła finansowania, zasady i działania programowe.
Opracowanie będzie dostępne w Internecie i może służyć innym miastom i organizacjom w ramach promocji zdrowego żywienia.
Zobacz książkę "Małe Ogródki od kuchni"