Na Beskidzkiej leją asfalt
Ponad 13,5 tysiąca ton masy bitumicznej zostanie wylane do końca roku na ponad 2,7 kilometrowym remontowanym odcinku ulicy Beskidzkiej w Tychach. Takie zapowiedzi padły ze strony wykonawcy – firmy Polimex Mostostal S.A. na ostatniej Radzie Budowy, która odbyła się we wtorek (6 XI).
Jeszcze w listopadzie nową nawierzchnię zyska odcinek od granicy lasu do węzła z S-1. Na drugim odcinku – od węzła Piłsudskiego do mostu nad rzeką Gostynką, asfalt będzie wykładany na początku grudnia.
- Pozwoli to na przełożenie ruchu, tak by w sezonie zimowym wykonawca mógł przystąpić do rozbiórki czynnej obecnie jezdni - wyjaśnia Arkadiusz Bąk z MZUiM w Tychach.
Dotychczas asfalt wylano na krótkim odcinku próbnym pomiędzy ul. Przemysłową, a węzłem Piłsudskiego oraz na wyjeździe z al. Piłsudskiego na Dk1 w kierunku Bielska-Białej. Ponieważ zastosowana tam masa spełnia założone parametry, warstwy bitumiczne mogą zostać ułożone także w innych miejscach.
Trwają także prace przy budowie nowego wiaduktu przy alei Niepodległości.
- W rejonie, gdzie ma powstać nowy wiadukt nad al. Niepodległości wykonano pierwszy etap nasypu. Teraz po obu stronach trwa budowa ściany oporowej. Najprawdopodobniej do końca roku zostaną postawione trzy podpory przyszłego wiaduktu dla jednej nitki obiektu (obiekt dwujezdniowy) - dodaje Arkadiusz Bąk.
Jeszcze w tym roku ma zakończyć się także przebudowa jednej nitki wiaduktu nad torami PKP oraz budowa wschodniej części przejścia podziemnego w rejonie ul. Edukacji. W planach jest jeszcze utworzenie drogi tymczasowej (tzw. bajpasa) w rejonie ul. Przemysłowej. Wówczas roboty przy budowie kolejnego, trzeciego przejścia podziemnego będą mogły być prowadzone jednocześnie po obu stronach drogi.
Na grudzień zaplanowano też przebudowę konstrukcji drogi pomiędzy węzłem Wartogłowiec, a skrzyżowaniem z al. Niepodległości.
Choć opóźnienia częściowo zostały nadrobione wyznaczony na 8 listopada termin drugiego kamienia milowego nie zostanie dotrzymany. Wykonawca potwierdził, że przy sprzyjających warunkach atmosferycznych do końca roku powinien zostać osiągnięty zakres rzeczowy ustalony na poziomie 25%. Natomiast nie ma pewności, czy do końca roku uda się zrealizować zakres finansowy (40% wartości kontraktu – 48.735.737,55 zł netto) – takie było założenie realizacji II kamienia milowego. Obecnie wykonany zakres robót, jak wynika z danych Polimexu, kształtuje się na poziomie 24 mln złotych (w październiku były to 3,3 mln złotych).