24 października 2012 11:29

W ubiegłym tygodniu w Tychach gościła delegacja z włoskiego Cassino, które od 1977 roku jest naszym miastem partnerskim. Delegacja z Włoch liczyła 29 osób. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele władz samorządu i radni, pięciu uczniów, którzy są stypendystami burmistrza Cassino i przedsiębiorcy.

W czasie pobytu Włosi m.in. zwiedzali nasze miasto, gościli w  Fabryce Fiat Auto Poland, a także wzięli udział w koncercie finałowym 14. Międzynarodowego Festiwalu „Śląska Jesień Gitarowa”. Wybrali się także do Krakowa i do byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

 

- Goście przyjechali na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dziuby. W Cassino zmieniły się władze i ta wizyta była doskonałą okazją do poznania się i omówienia sposobów rozwoju i współpracy – wyjaśnia Iwona Ciepał, naczelnik Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Tychy. - Ważnym punktem spotkania było omawianie szczegółów wystawy, która ma się odbyć w przyszłym roku i która ma być poświęcona pamięci ofiar II wojny światowej. Włosi bardzo chcą taką ekspozycję zorganizować u nas, w Tychach – dodaje.

 

Do Tychów przyjechali również włoscy uczniowie, którzy spotkali się z młodzieżą z III Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego. Władze Cassino planują bowiem w przyszłym roku zaprosić kilkunastu  tyskich uczniów do siebie. Nasza młodzież ma mieszkać u rodzin swoich włoskich rówieśników. To ma być początek takich tysko-włoskich wymian. 

 

Przypomnijmy, miasta partnerskie Tychów to włoskie Cassino, dzielnica Berlina Marzahn-Hellersdorf oraz szwedzkie Huddinge.

 

Cassino to miasto położone ok. 140 km na południe od Rzymu w regionie Lacjum, w prowincji Frosinone. W Polsce kojarzone przede wszystkim z bitwą pod Monte Cassino oraz cmentarzem żołnierzy polskich z czasów II wojny światowej.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.