11 stycznia 2008 11:55

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na zajęcia i do zwiedzania wystaw.Lekcje muzealne dla szkół podstawowych


klasy I-III:
    Poznajemy muzeum – uczniowie poprzez zabawy edukacyjne poznają funkcję i cele muzeum.
    Zabytki w Tychach i okolicy – lekcja o najstarszych budynkach w Tychach (m.in. kościół p.w. św. Marii Magdaleny, pałac myśliwski, Huta Paprocka). Uczniowie poznają ich historię, dawną oraz obecną funkcję i  wygląd.

klasy IV-VI:
    Zabytki w Tychach i okolicy – lekcja o najstarszych budynkach w Tychach (m.in. kościół p.w. św. Marii Magdaleny, pałac myśliwski, Huta Paprocka). Uczniowie poznają ich historię, dawną oraz obecną funkcję i wygląd.
    Do ślubu w czarnej jakli – lekcja na temat pszczyńskiego stroju ludowego ilustrowana prezentacją jego poszczególnych elementów.

Lekcje muzealne dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych:
    Powstania śląskie w Tychach i okolicy – lekcja na temat wydarzeń na Górnym Śląsku w latach 1918-1922. Omówienie sytuacji międzynarodowej i wewnętrznej, przebiegu powstań i plebiscytu  na terenie Górnego Śląska z uwzględnieniem wydarzeń w Tychach i gminach sąsiednich. Lekcja ilustrowana eksponatami.
    Jak budowano Nowe Tychy – uczniowie poznają historię budowy miasta Nowe Tychy według planu generalnego Kazimierza Wejcherta i Hanny Adamczewskiej-Wejchert.
Lekcja połączona ze zwiedzaniem fragmentu wystawy Sto lat z życia miasta…Tychy i tyszanie w XX wieku.
    „Solidarność” w Tychach w okresie od sierpnia 1980 roku do stanu wojennego –  uczniowie zapoznają się z działalnością Solidarności na terenie Tychów od jesieni 1980 r.  do pierwszych dni stanu wojennego, losami tyskich działaczy związku po 13 grudnia 1981 r. Lekcja ilustrowana eksponatami (m.in. prasa wydawana w Regionie Śląsko-Dąbrowskim Solidarności, pamiątki internowanych).
    Zabytki w Tychach i okolicy – lekcja o najstarszych budynkach w Tychach (m.in. kościół p.w. św. Marii Magdaleny, pałac myśliwski, Huta Paprocka). Uczniowie poznają ich historię, dawną oraz obecną funkcję i wygląd.
    Do ślubu w czarnej jakli – lekcja na temat pszczyńskiego stroju ludowego ilustrowana prezentacją jego poszczególnych elementów.

Lekcje z zakresu historii sztuki – tematy lekcji dostępne są na stronie internetowej muzeum: www.muzeummiejskie.tychy.pl (okno Lekcje Muzealne).
 Koszt uczestnictwa w lekcji muzealnej wynosi 30 zł od grupy (liczącej do 25 osób).

Wycieczki edukacyjne:
    Wokół starego rynku – trasa od kapliczki Jana Nepomucena (ul. Starokościelna) do pomnika powstańca śląskiego przy Placu Wolności.
    Paprocańskim traktem – trasa od kościoła p.w. św. Franciszka i św. Klary do Huty Paprockiej.
 Koszt uczestnictwa w wycieczce edukacyjnej wynosi 30 zł od grupy (liczącej do 25 osób).

Zwiedzanie wystaw
    Prezentowane w Muzeum Miejskim w Tychach wystawy zwiedzać można samodzielnie lub  z przewodnikiem. Wstęp do naszego muzeum jest wolny. Grupa może liczyć do 25 osób. Jeśli chcieliby Państwo skorzystać z usług przewodnika, wówczas opłata wynosi 1 zł od osoby.
Aktualne wystawy:
    Powstaje miasto. Tychy w fotografii Andrzeja Czyżewskiego – wystawa potrwa do końca lutego 2008 roku.
    Kościół tyski i jego proboszcz. W 100-lecie rozbudowy kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Tychach – wystawa potrwa do końca marca 2008 roku.
    Huta Paprocka – wystawa potrwa do połowy lutego 2008 roku.
    Sto lat z życia miasta. Tychy i tyszanie w XX wieku – wystawa potrwa do końca marca 2008 roku.    

Warsztaty plastyczne
    Aby skorzystać z takiej możliwości wystarczy zarezerwować salę muzeum (materiały potrzebne do warsztatów dzieci i młodzież przynoszą we własnym zakresie).

Konkursy
    Tychy – socjologiczny portret miasta – konkurs fotograficzny adresowany do młodzieży i dorosłych, towarzyszący wystawie Powstaje miasto. Tychy w fotografii Andrzeja Czyżewskiego.
    Historie tyskich rodzin – konkurs ogłoszony w ramach Tyskiego Roku Historycznego,    dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych  w Tychach.
    Szczegółowe informacje o konkursach można zdobyć odwiedzając stronę internetową Muzeum Miejskiego w Tychach: www.muzeummiejskie.tychy.pl  (okno Konkursy)
    Osoby zainteresowane skorzystaniem z oferty Muzeum Miejskiego w Tychach prosimy o wcześniejsze ustalenie terminu zwiedzania, lekcji muzealnych lub wycieczek edukacyjnych w Dziale Oświatowym, tel. (0 32) 327 18 23.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.