20 września 2012 10:39

W sobotę 22 września 2012r obchodzony jest Europejski Dzień Bez Samochodu. Z tej okazji w Tychach po raz ósmy odbędą się imprezy zachęcające do pozostawienia samochodu i skorzystania z innych ekologicznych form transportu.

- Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie mieszkańców aglomeracji do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście. – mówi Michał Kasperczyk ze Stowarzyszenia Sportowego NOL-TYCHY.

 

W ramach tegorocznych obchodów organizatorzy: Stowarzyszenie Sportowe NOL-TYCHY, MZK Tychy oraz Urząd Miasta Tychy wraz z partnerami przygotowali szereg atrakcji wśród nich między innymi parada rowerzystów ulicami miasta Tychy (Tyska Masa Krytyczna), event komunikacyjny oraz Eko Kiermasz – dla Zdrowia.

 

Pierwsza atrakcja jest doskonale znana rowerzystom, bowiem Masy Krytyczne – czyli przejazdy rowerowe ulicami miasta odbywają się w Tychach regularnie. Tyska Masa Krytyczna na Europejski Dzień Bez Samochodu odbywa się w Tychach od 2005 roku, tegoroczna wystartuje o godz. 11:00 spod Urzędu Miasta. W przejeździe rowerowym może wziąć udział każdy, kto będzie na rowerze. Dla każdego rowerzysty przygotowano upominek w postaci odblasków.

 

Event komunikacyjny odbędzie się w Tychach po raz drugi, w ubiegłym roku na Hotelowcu cieszył się ogromnym powodzeniem. W tym roku impreza została przeniesiona na plac pod Żyrafą gdzie zapraszamy całe rodziny. Na miejscu czekać będzie m.in. miasteczko komunikacyjne, w którym będzie można zapoznać się m.in. z historią komunikacji miejskiej w Tychach. Specjalne wystawy zostaną przygotowane wspólnie z Klubem Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym w podstawionym trolejbusie oraz autobusie. Event komunikacyjny to również doskonała okazja, by usiąść za kółkiem pojazdów komunikacji miejskiej i poczuć się jak kierowca. Dla odwiedzających przygotowano specjalne pamiątkowe bilety, okolicznościową pieczątkę oraz poczęstunek z kubkiem aromatycznej kawy. Na miejscu nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych oraz konkursów.

 

22 września przypada również III Europejski Dzień Trolejbusa organizowany w Tychach po raz pierwszy. W ramach obchodów tego dnia na placu pod Żyrafą poznamy zwycięzcę konkursu fotograficznego „Moje trolejbusy, moje miasto" organizowanego przez TLT Tychy. O godz. 14:00 ruszy również okolicznościowa linia trolejbusowa na Europejski Dzień Bez Samochodu, którą przyjezdni będą mogli zwiedzić miasto.

 

Nowością w ramach obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu w Tychach będzie „Eko Kiermasz – dla Zdrowia", który na terenie Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Wejchertów 20 (os. F) w Tychach przygotowuje Polski Klub Ekologiczny – Okręg Górnośląski – Koło Miejskie w Tychach wspólnie z KTK „Gronie" w Tychach. Na kiermaszu prezentowane będą stoiska z żywnością z gospodarstwa ekologicznych, będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji dietetycznych oraz lekarskich, a także wziąć udział w bezpłatnych warsztatach prowadzonych przez naukowców.

 

Wszystkie atrakcje w ramach obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu w Tychach są bezpłatne.

 

Impreza odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby.

 

PROGRAM EUROPEJSKIEGO DNIA BEZ SAMOCHODU w Tychach – 22.09.2012r

 

11:00 TYSKA MASA KRYTYCZNA – Start parking Urząd Miasta TYCHY

(rowerowy przejazd ulicami miasta – dla uczestników odblaski)

Trasa przejazdu ulicami Tychów: UM Tychy - al. Niepodległości, ul. Grota Roweckiego,
ul. Dmowskiego, Al. Piłsudskiego, ul. Jaśkowicka, ul. Stoczniowców 70, ul. Harcerska, ul. Begonii,
ul. Sienkiewicza, ul. Biblioteczna, ul. Edukacji, ul. Wejchertów.

Zakończenie rowerowej parady nastąpi przy Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka
ul. Wejchertów 20. ok. godz. 12:00.

 

12:00 – 14:00 Event komunikacyjny - plac pod Żyrafą

- wystawa przedstawiająca historię komunikacji Tychach

- wyniki konkursu fotograficznego „Moje trolejbusy, moje miasto"

- okolicznościowe bilety i gadżety dla zwiedzających

- słodki poczęstunek i aromatyczna kawa

- balony, konkursy i zabawy z nagrodami

- okolicznościowa linia trolejbusowa

 

12:00 – 18:00 „Eko Kiermasz – dla Zdrowia" – Zespół Szkół nr 1 w Tychach

- uroczyste zakończenie Tyskiej Masy Krytycznej na Europejski Dzień Bez Samochodu

- stoiska z żywnością z gospodarstw ekologicznych (z certyfikatami) wśród nich m.in. wędliny, jajka, sery, jarzyny, miody oraz przetwory, kosmetyki naturalne, rękodzieło, kwiaty.

- warsztaty prowadzone przez naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na temat odżywiania, pomiary wagi i ciśnienia oraz inne porady.

- bezpłatne konsultacje dietetyczne oraz lekarskie.

- ekoenergia – sposoby oszczędzania.

- ekoturystyka.

 

Dodatkowo w dniu 22 września 2012r środkami komunikacji miejskiej (autobusami oraz trolejbusami) wykonującymi usługi dla MZK Tychy można podróżować bezpłatnie na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego.

 

Organizatorzy imprezy:

* NOL-TYCHY, MZK Tychy i Urząd Miasta Tychy

 

Partnerzy:

* TLT Tychy

* PKM Tychy

* Bank BGŻ

*Tchibo

* E. Leclerc Tychy

* KTK „Gronie" w Tychach

* Polski Klub Ekologiczny – Okręg Górnośląski koło miejskie w Tychach

* Akcja "BĄDŹ WIDOCZNY-BĄDŹ BEZPIECZNY"

 

Idea Europejskiego Dnia Bez Samochodu powstała w 1998 roku we Francji. W Tychach Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2005 roku. W tym roku impreza odbędzie się już po raz 8.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.