18 września 2012 14:44

Projekt „Tychy w sieci możliwości" wkracza w decydującą fazę – ruszają właśnie szkolenia dla uczestników programu, a w przyszłym tygodniu rozpocznie się instalacja 100 komputerów w mieszkaniach beneficjentów. Dziś w urzędzie miasta odbyło się spotkanie w tej sprawie.

Prawie wszyscy uczestnicy projektu stawili się dziś w urzędzie miasta, każdy chciał się dowiedzieć, kiedy będzie mógł skorzystać z nowego sprzętu. Szczegóły na temat kolejnej fazy realizacji projektu „Tychy w sieci możliwości" przedstawił Michał Gramatyka, wiceprezydent Tychów i pomysłodawca przedsięwzięcia.


- Wszystkie komputery zostaną rozwiezione i zamontowane do końca września, czyli w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Potem rozpocznie się instalacja całkowicie bezpłatnego Internetu – wyjaśnił wiceprezydent.

 

Obecnie są podpisywanie umowy z setką osób, które zakwalifikowały się do programu (na liście rezerwowej jest kilkadziesiąt tyszan), wśród nich są osoby niepełnosprawne, rodziny mające niski dochód, rodziny zastępcze, czyli grupy najbardziej zagrożone wykluczeniem cyfrowym. Najstarszym beneficjentem została blisko 80-letnia pani Stanisława, a najmłodszy z uczestników ma 18 lat.

 

- Tychy to młode i nowoczesne miasto, dlatego chcemy ułatwić mieszkańcom dostęp do Internetu i usług elektronicznych, jednocześnie dajemy narzędzia, dzięki którym tyszanie mogą z tych usług korzystać - podkreśla Michał Gramatyka.

 

Dodatkowo, 50 komputerów trafi także do miejskich jednostek - m.in. filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Dziennego Domu Pomocy Społecznej "Wrzos", Miejskiego Centrum Kultury i Muzeum Miejskiego. Powstaną tam ogólnodostępne sale komputerowe, z których za darmo będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy.

 

Ogólnodostępne pracownie posłużą także "Latarnikom Polski Cyfrowej" - wychodząc na przeciw prowadzonej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji akcji "Polska Cyfrowa Równych Szans" w nowopowstałych pracowniach komputerowych szczególnie serdecznie przywitane zostaną osoby starsze. Z myślą o nich uruchomiono w Tychach akcję "Aktywni 60+".

 

Na realizację projektu z budżetu Tychów przeznaczono blisko 150 tysięcy złotych, a ponad 800 tysięcy wyniosło dofinansowanie z funduszy unijnych. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku na realizację projektu "Dać szansę Tyszanom" miastu udało pozyskać się z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 750 tys. złotych.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.