18 września 2012 12:52

Po raz trzeci w Tychach odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku - chętni mogą się zarejestrować w niedzielę (23 IX) w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Rybickiego w Tychach w godzinach od 10 do 17.

Organizatorem akcji jest fundacja DKMS Polska, a lokalnym koordynatorem przedsięwzięcia - tyszanka Judyta Gajewska, która za swoją działalność została uhonorowana przez prezydenta Tychów tytułem „Dobroczyńcy Roku 2011".

 

Tegoroczny Dzień Dawcy Szpiku poświęcony jest pamięci Tobiaszka i Dariusza. To tyszanie, którzy niestety przegrali walkę z białaczką.

 

W sumie w Tychach do tej pory zarejestrowało się już ponad 750 potencjalnych dawców. Decyzja o rejestracji musi być dobrze przemyślana - trzeba pamiętać, że chodzi o czyjeś życie i przyszłość.

 

W Polsce mniej więcej co godzinę ktoś słyszy diagnozę: nowotwór krwi, czyli białaczka. Niestety, co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepu szpiku od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie znajduje. Dlatego tak ważne jest, by potencjalnych genetycznych bliźniaków było jak najwięcej.

 

Dawcą może zostać osoba zdrowa pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważąca minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i trwa tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi określane są cechy zgodności antygenowej. W przypadku gdy kod genetyczny dawcy jest zgodny z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, muszą mieć przy sobie dokument tożsamości z numerem PESEL.

 

Więcej informacji na stronie: www.dkms.pl  lub pod  numerem tel. (22) 331 01 47. Na stronie DKMS dostępny jest również formularz do rejestracji internetowej.

 

W tym roku Dzień Dawcy Szpiku poprzedzi wydarzenie muzyczne. W sobotę, 22 września, w tyskim klubie „Palisander”, o godz. 21, rozpocznie się koncert grupy „Giflof”. Ponadto, przedstawiciel fundacji DKMS wygłosi także prelekcję dla uczestników o idei organizacji dnia dawcy szpiku. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

 

Warto dodać, że w organizacji III Dnia Dawcy Szpiku pomagają: PKM Sp. z o.o., TLT Sp. z o.o., i NZOZ Euro-Med. Szpital Miejski zapewnia opiekę medyczną. W czasie rejestracji będą prowadzone konsultacje fizjoterapetyczne.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.