6 września 2012 17:09

W poniedziałek (10.09) o godz. 11.00 zapraszamy na odsłonięcie tablicy upamiętniającej kapitana Jana Rybczyńskiego - pierwszego dowódcy pociągu pancernego "Groźny", zabitego 2.09.1939 roku.

Pociąg pancerny „Groźny" - w czasie kampanii wrześniowej pociąg przydzielony został do Grupy Operacyjnej „Śląsk" przy Armii Kraków. W ramach Grup Operacyjnych „Śląsk„ i „Jagmin" brał udział w obronie Górnego Śląska, kursował na linii Wyry–Tychy–Kobiór, gdzie trwała bitwa, jedna z największych na terenie obecnego województwa śląskiego. Ewakuował rannych i skutecznie ostrzeliwał pozycje wroga, w wyniku czego kilka razy oddziały niemieckie musiały się wycofywać z lasu wyrsko-żwakowskiego; zadał znaczne szkody nacierającym Niemcom zwłaszcza w okolicach Tychów. Podczas bitwy pociąg był kilkakrotnie bombardowany, ale nie został trafiony bombami. Zapasy uzupełniał w składzie amunicji w Katowicach-Ligocie.

 

2 września 1939 r., około godz. 17.00-18.00 na punkcie obserwacyjnym podczas patrolu na tankietce TK na polach wyrskich, zginął dowódca pociągu kpt. Jan Rybczyński.

 

Fot. Pociąg pancerny "Groźny" podczas uroczystości świąt dywizjonowych 2 czerwca 1936 r.

 

 

(źródło: Wikipedia)

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.