6 września 2012 8:28

To już niemal pewne - Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych im. Emila Szramka w Tychach przekształci się w oddział zamiejscowy jednej z najlepszych w Polsce uczelni niepublicznych – Akademię Krakowską im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Wczoraj (05.09) w tyskim magistracie podpisano porozumienie w tej sprawie.

 

- Mam nadzieję, że ta umowa będzie korzystna dla obu stron, takie założenie przyświecało nam od początku. Myślę, że renoma Krakowskiej Akademii im. Frycza-Modrzewskiego i państwa doświadczenia pozwolą na to, żeby nasza tyska uczelnia ponownie rozkwitła, był taki moment, że mieliśmy ponad 3 tysiące studentów - mówił po podpisaniu umowy - prezydent Tychów Andrzej Dziuba.


Zdaniem prof. dr hab. Marka Szczepańskiego – prorektora tyskiej uczelni, nawiązanie tej współpracy jest „ucieczką do przodu", bo w czasach niżu demokratycznego tylko najlepsi, najwięksi i oferujący najbogatszą ofertę dla studentów mają szanse na przetrwanie.

 

- W Polsce funkcjonuje dziś ponad 450 szkół wyższych o różnym stopniu i możliwościach kształcenia. Szacuję się, że niż demograficzny będzie trwał, co najmniej do 2020 roku, a to oznacza, że rywalizacja dopiero się zaczyna. Wygra szkoła, która będzie miała dobrą kadrę naukową i dydaktyczną i zaproponuje kierunki pozwalające na zdobycie ciekawej pracy – mówi prof. dr hab. Marek Szczepański.


Krakowska Akademia daje możliwość studiowania na 30 kierunkach takich jak m. in. Administracja, Architektura i urbanistyka, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Filologia angielska, Finanse i rachunkowość, Malarstwo, Pedagogika, Pielęgniarstwo, Politologia, Prawo, Psychologia, Socjologia. WSZiNS proponował studentom cztery: Zarządzanie, Administracja, Pedagogika, Bezpieczeństwo Wewnętrzne. Wiadomo już, że to się na razie nie zmieni, ale jak zapewnia rektor krakowskiej uczelni - na razie.

 

- Jestem głęboko przeświadczony, że przed tyską młodzieżą otwierają się nowe perspektywy, będziemy się starali dać im jak najpełniejszą możliwość kształcenia się i na tych kierunkach, które już są, a w przyszłości także na kolejnych. Może będzie to zachętą żeby nie szukać możliwości kształcenia się poza Tychami, tylko żeby młodzież, która tu kończy szkolę średnią tutaj kontynuowała naukę na studiach - mówi prof. dr hab. Jerzy Malec - rektor Akademii Krakowskiej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

 

O swoją edukacyjną przyszłość mogą być spokojni seniorzy - słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na tyskiej uczelni jest ich około 600 osób.

 

- Próbowaliśmy na naszej uczelni stworzyć Uniwersytet Trzeciego Wieku – niestety bez powodzenia. W Tychach to udaje się znakomicie, będziemy to kontynuować – dodaje rektor.

 

W chwili obecnej kadra uczelni to 38 pracowników w tym 15 samodzielnych pracowników nauki i 21 doktorów. W Wyższej Szkole Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach studiuje obecnie ponad 700 studentów, ta liczba głównie na skutek niżu demograficznego, co roku się zmniejsza. W szczytowym okresie, jakim był rok akademicki 2002/2003 na tyskiej uczelni studiowało 3.297 osób.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.