29 lutego 2012 15:13

W środę 1 marca zostanie otwarty kolejny, czwarty żłobek w mieście. Znajdzie się w nim miejsce dla 30 dzieci. Stało się to możliwe dzięki rządowemu programowi "Maluch", do którego przystąpiło Miasto Tychy.

 

Program, skierowany do jednostek samorządu terytorialnego, wszedł w życie na początku kwietnia ubiegłego roku razem z tzw. ustawą żłobkową, która wprowadziła nowe formy opieki nad małymi dziećmi - oprócz żłobków, również kluby dziecięce i opiekunów dziennych. Gminy mogły otrzymać do 50 proc. dofinansowania kosztów związanych z budową lub zakupem lokalu na potrzeby żłobka lub klubu dziecięcego, adaptacje istniejących budynków oraz wyposażenie i prace wykończeniowe.

 

-Złożyliśmy ofertę adaptacji budynku po byłej aptece przy ul. Batorego 68 i na ten cel otrzymaliśmy blisko trzysta tysięcy złotych dotacji. Z budżetu miasta dołożyliśmy drugie tyle i po kilku miesiącach pracy żłobek jest gotowy na przyjęcie dzieci - mówi Daria Szczepańska – z-ca prezydenta miasta Tychy ds. społecznych.

 

Znajdą w nim miejsce przede wszystkim dzieci znajdujące się na liście rezerwowej w Żłobku Miejskim przy ul. Fitelberga 4 .

-  Dajemy pierwszeństwo rodzicom, którzy swoje dzieci zapisali już kilka, kilkanaście miesięcy temu, a niestety nie znalazło się dla nich miejsce w Żłobku Miejskim.  Z tej grupy chęć umieszczenia dziecka w nowym żłobku z dniem 1 marca zadeklarowali rodzice  22 dzieci. Nabór na pozostałe 9 miejsc będzie prowadzony bez stosowania kryterium pierwszeństwa oczekujących na liście w Żłobku Miejskim - wyjaśnia Krystyna Rumieniuch, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia UM Tychy.


Obecnie lista oczekujących na przyjęcie do niego liczy ponad 250 dzieci.

 

- „Te dane ciągle się zmieniają, część rodziców chce posłać do żłobka swoje dzieci dopiero w 2013 roku, ale zapisali je już na listę oczekujących, inni  rodzice w ostatniej chwili zrezygnują z posłania dziecka do żłobka, w sumie dotyczy to zwykle 30 % dzieci znajdujących się na liście. Nie ulega jednak wątpliwości, że miejsc w żłobkach brakuje, a każde  jest na wagę złota ”- mówi Ewa Bryndal, dyrektor Żłobka Miejskiego w Tychach.


Obecnie w Tychach funkcjonują 3 zarejestrowane żłobki, w tym jeden publiczny ( 150 miejsc).  Zapewniają opiekę dla  dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do 3 lat.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.