Przekroczone stężenie pyłu zawieszonego
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego informuje, że przekroczona została wartość 200 µg/m3 pyłu zawieszonego PM10 będąca progiem informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych.
Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego i środków transportu. Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach informuje, że na razie jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego nie ulegnie poprawie. Na większości obszaru województwa, będą występowały wysokie przekroczenie dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10, a także podwyższone poziomy stężenia dwutlenku siarki. Stężenia pozostałych mierzonych substancji będą utrzymywały się w granicach swych wartości dopuszczalnych.
Grupami najbardziej narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (zwłaszcza astmy oskrzelowej), osoby z niewydolnością układu krążenia, w szczególności dzieci i osoby starsze i osoby wykonujące znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu (np. ciężka praca fizyczna, intensywny trening sportowy).
Osoby podatne na zanieczyszczenia mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości. W przypadku zwiększenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podobne zalecenie dotyczy osób z przewlekłymi chorobami serca, u których może wystąpić pogorszenie samopoczucia.
Urząd Marszałkowski, po konsultacji ze specjalistami medycyny, meteorologii i służbami ekologicznymi zwraca się z apelem do mieszkańców województwa o ograniczenie ruchu pojazdów samochodowych, rezygnację ze spacerów z dziećmi, ograniczenia spalania niskojakościowych paliw takich jak: muły i miały węglowe oraz stosowanie do celów grzewczych gazu (w przypadku posiadania odpowiedniego pieca), bądź grzejników elektrycznych oraz unikanie wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia.