7 lutego 2012 10:59

Wczoraj (6 II) w Muzeum Miejskim odbyła się promocja monografii Tychów pod redakcją profesora Ryszarda Kaczmarka. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko autorzy, ale też prezydent Daria Szczepańska i dyrektor muzeum Maria Lipok-Bierwiaczonek.

 

Inspiracją do wydania monografii był m.in. Tyski Rok Historyczny, który obchodzono w 2007 roku, a także wystawa fotografii zorganizowana wówczas w muzeum.

- Zależało nam, by bogata historia miasta została opisana przez historyków. Była potrzeba stworzenia dzieła nowego i aktualnego – podkreślała prezydent Szczepańska.

Poprzednia tak obszerna publikacja dotycząca naszego miasta została wydana w 1996 roku. Była to monografia miasta autorstwa prof. Marka Szczepańskiego. Wcześniej ukazało się opracowanie Tychy. Zarys rozwoju miasta i powiatu pod red. Jana Kantyki w 1975 roku. Natomiast w 1992 roku gmina przedrukowała monografię Ludwika Musioła z 1939 roku. 

- Mamy nadzieję, że to dzieło pozwoli tyszanom lepiej zrozumieć tę ziemię i bardziej się z nią identyfikować  - mówiła prezydent Szczepańska o nowej monografii.

Redaktor tomu podkreślał, że publikacja jest przeznaczona dla tyszan i zwykłych czytelników, niekoniecznie dla historyków, dlatego dbano, by była zachowana odpowiednia narracja.

- Jest tam wątek społeczno-polityczny, wątek dotyczący kultury, a także wątek skupiony wokół kościoła. Niektóre historie dotyczące budowy nowych parafii w Tychach są niemal kryminalne – opowiadał profesor Ryszard Kaczmarek.

Potwierdził to ks. prof. Jerzy Myszor, który opracował część monografii dotyczącą kościoła katolickiego i parafii. Nad monografią pracowało wielu autorów. Jeden z nich, dr Jacek Kurek, relacjonował, że zanim zaczął pisać, spacerował po mieście – od Paprocan po Wartogłowiec.

- Przestrzeń estetyczna jest pierwszym elementem budowania kultury, a Tychy pięknieją w oczach – podkreślał. 

Redaktor nowej monografii Tychów podziękował miastu i prezydentowi za możliwość wydania tomu.

- Cieszy mnie, że gmina zauważyła taką potrzebę i znalazła na nią odpowiednie środki – mówił.

Monografię można zakupić w Biurze Obsługi Klienta tyskiego Urzędu Miasta oraz w Muzeum Miejskim w cenie 70 zł.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.