Infokioski w Tychach
Infokioski, czyli wolno stojące komputery z dotykowym ekranem i dostępem do internetu, staną w kilkunastu punktach miasta. 13 grudnia Zarząd Województwa Śląskiego podjął decyzje o dofinansowaniu projektu budowy sieci infokiosków w Tychach.
Na ten cel miasto otrzyma blisko 1,5 miliona złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Tychy na liście projektów spośród 13 gmin powyżej 50 tys. mieszkańców, jakie otrzymały dofinansowanie zajęły wysokie czwarte miejsce (tuż za Zawierciem, Gliwicami i Rybnikiem). W sumie tyski projekt pt. „Publiczny dostęp do Internetu w mieście Tychy z wykorzystaniem sieci infokiosków”, będzie kosztował 1 milion 800 tysięcy złotych. Pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego pozwolą, więc sfinansować w blisko 85 procentach tę inwestycję, resztę pieniędzy wyłoży miasto.
- Unia Europejska inwestuje w rozwój nowych technologii. Jestem zaszczycony, że nasz projekt stworzenia w Tychach sieci infokiosków znalazł uznanie w oczach oceniających i otrzymał dofinansowanie. Tychy dzięki temu staną się jeszcze bardziej innowacyjne - mówi Michał Gramatyka, z-ca prezydenta Tychów.
Takich urządzeń będzie w Tychach będzie piętnaście (infokioski zewnętrzne, wolnostojące przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych
i hot spoty), wszystkie staną w pobliżu przystanków autobusowych, głównie w centrum miasta: przy ul. Stoczniowców, Al. Niepodległości, Grota Roweckiego, Dmowskiego, Nad Jeziorem, Budowlanych, Andersa (w budynku dworca PKP).
Za pomocą infokiosków będzie można wejść m.in. na stronę internetową urzędu, serwis mapowy SIT czy zobaczyć rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Pozwolą one także na sprawdzenie i wysłanie poczty.
- Infokioski coraz częściej możemy spotkać w różnych europejskich miastach. Multimedialne meble miejskie pozwalają zlokalizować na wirtualnej mapie poszukiwaną ulicę czy plac, zapewniają szybki dostęp do podstawowych serwisów informacyjnych. Często pełnią tez rolę hot-spotów rozsiewających sygnał bezprzewodowego internetu. Zdarza się, że w infokioskach są montowane moduły przesyłające ciekawe informacje o mieście z wykorzystaniem protokołu Bluetooth. Wszystkie te funkcjonalności będziemy chcieli wykorzystać. Infokioski i pozostałe tyskie innowacyjne rozwiązania wpisują się w hasło projektu - Tychy w sieci możliwości – podsumowuje Gramatyka.
Tyszanie mają dostęp m.in. do elektronicznej rekrutacji do szkół i przedszkoli, internetowego katalogu miejskich bibliotek, ofert pracy udostępnianych przez Urząd Pracy, komunikacji elektronicznej z Urzędem Miasta. W mieście realizowany jest także program „Dać szansę tyszanom”. Dzięki programowi sto osób z ubogich rodzin otrzymało komputery z dostępem do Internetu. Władzom Tychów zależy, by miasto i jego mieszkańcy w pełni korzystali z nowoczesnych rozwiązań i nowych technologii.
Infokioski w Tychach pojawią się pod koniec przyszłego roku. Teraz rozpoczną się przygotowania do przetargu na zakup urządzeń i niezbędnego oprogramowania.