23 listopada 2011 12:51

W kategorii "miast na prawach powiatu" Tychy uplasowały się na wysokim 10 miejscu. Wyprzedziły m.in. Kraków i 55 innych polskich miast na prawach powiatu startujących w rankingu.

 

Oprócz Tychów, spośród miast województwa śląskiego, w pierwszej 10 znalazły się jeszcze tylko Katowice (zajęły czwarte miejsce). Wyprzedziły je Sopot, Warszawa i Poznań.

 

Wśród gmin miejskich Krynica Morska wyprzedziła Łebę i Pruszcz Gdański. W rankingu gmin miejsko-wiejskich liderem okazały się Międzyzdroje, na kolejnych miejscach znalazły się Polkowice i Nowe Warpno. Najlepszymi gminami wiejskimi okazały się kolejno: Kleszczów, Rewal i Kobierzyce. Trzy najlepsze województwa to mazowieckie, dolnośląskie i wielkopolskie.

 

Ranking tworzony jest przez zespół pod kierownictwem prof. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Ocenie poddawane są miasta na prawach powiatu, gminy miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie. Celem zestawienia jest wyłonienie oraz nagrodzenie najlepiej rozwijających się jednostek w Polsce.  Pod uwagę brane jest kilkanaście wskaźników, m.in. poziom bezrobocia, migracje społeczne, liczba absolwentów szkół ponad gimnazjalnych, wydatki na transport/łączność, wydatki inwestycyjne.

Wyniki rankingu przedstawiono w Poznaniu, podczas Targów Produktów i Usług dla Samorządów Lokalnych Gmina (21 listopada).

 

fot. Fotoloto Michał Szelest

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.