22 listopada 2011 14:29

Plac Baczyńskiego, który po gruntownej modernizacji, zakończonej w połowie 2009 roku, stał się jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Tychach zdobywa kolejne nagrody. Tym razem za renowację placu Tychy w konkursie „Śląskie Budowanie” zdobyły „Śląską Wielką Nagrodę Budownictwa” przyznawaną przez Śląską Izbę Budownictwa.

 

Plac Baczyńskiego został doceniony przede wszystkim za zmiany, jakie wprowadził w życiu mieszańców miasta. Po renowacji stał się niemal kulturalnym centrum miasta. Trudno znaleźć (zwłaszcza w weekendy) bardziej zapełniony plac w Tychach - to miejsce codziennych spacerów i spotkań mieszkańców. W okresie od maja do września odbywają się na nim coniedzielne imprezy kulturalne - „Niedziele na Baczyńskiego” (koncerty jazzowe, rockowe, plenerowe spektakle teatralne itd.). W grudniu Plac Baczyńskiego staje miejscem kilkudniowego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Szczególną ozdobą Placu jest imponująca i urokliwa zarazem, podświetlana wieczorem fontanna w kształcie dmuchawca. Urokowi Placu Baczyńskiego nie oparli się nawet internauci, którzy uznali go w ubiegłym roku za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego.

Nagrodę wręczono w sobotę ( 19.11) podczas XIV Gali Budownictwa w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Odebrali ją Mieczysław Podmokły, z-ca prezydenta Tychów ds. infrastruktury i Daria Szczepańska, z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

 

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymała także m.in. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Siemianowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa i Spółdzielnia Mieszkaniowa „Lokator” w Dąbrowie Górniczej.  Nagroda za modernizację Placu Baczyńskiego to jednak nie jedyny tyski akcent w konkursie. Tytuł Honorowy „Osobowość Budownictwa Śląskiego” otrzymał wybitny tyski architekt – twórca niezwykłych kościołów, przez wielu nazywany „polskim Gaudim” - Stanisław Niemczyk. Najsłynniejsze jego projekty to kościół-namiot p.w. Ducha Świętego w Tychach (budowany w latach 1979-1983) i świątynia p.w. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach (budowana w latach 1995-1998).  W Tychach od 2000 r. powstaje kolejne dzieło Niemczyka - zespół klasztorno-kościelny franciszkanów.

 

fot. Fotoloto

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.