14 września 2011 15:01

W tym roku mija 10 lat, od kiedy stare papierowe dowody osobiste zastąpiły nowe, plastikowe karty. Wydział Spraw Obywatelskich UM Tychy apeluje do mieszkańców, by sprawdzili termin ważności swoich dowodów tożsamości.

Dowód osobisty jest ważny 10 lat od daty jego wydania, ale od tej reguły są pewne wyjątki.

 

- Dowody osobiste wydane osobom niepełnoletnim są ważne 5 lat, a dowody wydane osobom, które ukończyły 65 lat są ważne bezterminowo - mówi Anita Stokowy z Wydziału Spraw Obywatelskich UM Tychy.

 

Termin ważności dowodu jest umieszczony na pierwszej stronie dokumentu - w prawym dolnym rogu. Gdy ten termin mija trzeba go wymienić - to ustawowy obowiązek.  Niedopełnienie go wiąże się z odpowiedzialnością karną w postaci ograniczenia wolności do miesiąca albo karą grzywny do 5 tys. złotych. Trzeba dodać, że za wydanie po raz pierwszy czy wymianę dowodu na nowy, nie pobierane są obecnie żadne opłaty.

 

-O wymianę dowodu należy wystąpić nie później niż na 30 dni przed upływem terminu ważności dokumentu. Trzeba złożyć wypełniony wniosek o wydanie dowodu osobistego, posiadać stary dowód i dwa aktualne zdjęcia, a potem już tylko czekać na nowy, zwykle trwa to ok. miesiąca - dodaje Anita Stokowy. 

 

Zapominalscy oprócz finansowych konsekwencji muszą liczyć się także z innymi, równie dotkliwymi: nieważnym dowodem nie można się posługiwać m.in. w bankach, urzędach czy sądach.  Bez ważnego dowodu tożsamości nie można też zawrzeć małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego. W całej Polsce te problemy mogą dotyczyć 1,6 miliona osób, tyle w 2011 roku dowodów osobistych straciło lub straci ważność. 

 

Od początku stycznia do wczoraj (13 września) 2011 roku do tyskiego magistratu wpłynęło ponad 1700 wniosków o wydanie dowodu osobistego z powodu upływu terminu ważności. Z danych Wydziału Spraw Obywatelskich wynika, że tylko od mieszkańców posiadających dowody osobiste wydane w 2001 roku takich wniosków powinno wpłynąć jeszcze ok. 1000. 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.