29 sierpnia 2011 12:46

W inauguracyjnej wycieczce po szlaku „Od socrealizmu do postmodernizmu. Unikatowe Nowe Tychy”, którą w sobotę (27 VIII) oprowadziła Maria Lipok-Bierwiaczonek, dyrektor Muzeum Miejskiego, wzięło udział ok. 40 osób. Wycieczka trwała dwie godziny, a uczestnicy zwiedzili tylko 7 z ponad 23 punktów.

Gzymsy, attyki, lizeny, kolumny i podcienia, rzeźby, płaskorzeźby plakiety i sgrafitta – te i inne detale architektoniczne jedynego osiedla w Tychach, w którego urbanistyce i architekturze zrealizowano programowe założenia sztuki socrealizmu, uczestnicy sobotniego zwiedzania szlaku mogli podziwiać w pierwszej kolejności. Mowa o osiedlu A, które zaprojektował Tadeusz Teodorowicz-Todorowski z zespołem w 1951 roku. Z osiedla A wycieczka ruszyła w stronę budynku ZEG-u, by zatrzymać się przy mozaice nawiązującej do rysunku elektronicznych obwodów scalonych.

Następnym „przystankiem” na szlaku było „romantyczne” osiedle B. Architektura tej części Tychów nawiązywała do tradycyjnej architektury polskich miasteczek – o tym przekonali się ”wycieczkowicze” wędrując ul. Batorego, od rzeźby „Chłopcy z gęsią” w kierunku Placu Baczyńskiego i Teatru Małego.

Zwiedzanie szlaku, po obejrzeniu rynku Starych Tychów i Teatru Małego, zakończyło się na Placu Baczyńskiego.

- Nie wiedziałam, że o Tychach można tyle opowiadać. Dowiedzieć się tylu rzeczy o architekturze i historii miasta spacerując zaledwie po dwóch czy trzech osiedlach. Chciałabym przejść cały szlak i dowiedzieć się jak najwięcej o Tychach – mówiła jedna z uczestniczek wycieczki.

Sobotnie zwiedzanie z Marią Lipok-Bierwiaczonek, było pierwszą wycieczką nowo powstałego szlaku miejskiego. Szlak można zwiedzać samodzielnie z wydrukowanym, darmowym przewodnikiem, który jest dostępny w siedzibie Muzeum Miejskiego. Informacje o szlaku również do pobrania w wersji elektronicznej na stronie www.unikatowetychy.pl na której znajduje się wiele cennych informacji o mieście i jego unikatowej architekturze.

 

Stworzenie i oznakowanie szlaku miejskiego „Od socrealizmu do postmodernizmu” kosztowało 869 418 zł, z czego 739 005,30 zł to kwota dofinansowania ze środków unijnych.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.