24 sierpnia 2011 10:11

W ostatni weekend sierpnia Tychy znów zamienią się w miasto portowe - a to wszystko za sprawą dźwięków szant, które rozbrzmiewać będą na "dzikiej plaży" nad jeziorem paprocańskim.

 

Po dwuletniej przerwie impreza wraca nad Jezioro Paprocańskie.

 

- Szanty zabrzmiały w Paprocanach po raz pierwszy 10 lat temu. W 2001 roku spotkaliśmy się na letnim Porcie Pieśni Pracy pod hasłem "Szanty dla Powodzian". Dziś, w 10 rocznicę tamtego koncertu wracamy nad jezioro. Miejsce szant jest na Paprocanach. Od dekady tyskie, letnie szanty gromadzą przede wszystkim rodziny. Liczymy na to, że nie zabraknie Was i tym razem. Zapraszamy na morskie śpiewanie- mówi Michał Gramatyka, za-ca prezydenta Tychów i pomysłodawca festiwalu.

 

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczną regaty żeglarskie o puchar Portu Pieśni Pracy, które zaplanowano na jeziorze o godz. 11.00. To już ostatnie zmagania żeglarzy, którzy od początku maja, w każdą ostatnią sobotę miesiąca ścigali się na Jeziorze Paprocańskim. Wręczenie nagród na głównej scenie ok. godz. 19.00 Organizatorem regat jest Klub Żeglarski "Ziemowit" i MOSiR Tychy.

 

O godz. 18.00 rozpocznie się koncert, zatytułowany "Port, wielki jak świat". Na scenie wystąpią: Carrantuohill, Kochankowie Sally Brown, Katarzyna Dyzner,  Klang, Formacja, oJ tam, Prawdziwe Perły.

Początek drugiego dnia festiwalu to zabawa dla najmłodszych pt. "Dzieci mórz i oceanów", która rozpocznie się o godz. 17.00. Mirek "Zejman" Kowalewski zabierze dzieci w pełen przygód rejs przez morza i oceany szlakiem Wielkich Odkrywców. Po tej niezwykłej przygodzie rozpocznie się kolejna: o  godz. 18.00 koncert - "Z dala od oceanu".  Będzie można usłyszeć takie zespoły jak: Drake, Mordewind, Zejman&Garkumpel, Ryczące Dwudziestki, Brasy, North Cape, Prawdziwe Perły.

 

Program festiwalu:


27 sierpnia (sobota)
godz. 11. - Regaty żeglarskie o puchar Portu Pieśni Pracy (wręczenie nagród na głównej scenie ok. godz. 19.) Organizatorem regat jest Klub Żeglarski "Ziemowit" i MOSiR Tychy.
godz. 18. – Koncert szantowy "Port jak wielki świat"

28 sierpnia (niedziela)
godz. 17. - Zabawa dla najmłodszych pt. "Dzieci mórz i oceanów". Poprowadzi Mirek "Zejman" Kowalewski.
godz. 18. - Koncert szantowy "Z dala od oceanu".

 

Wstęp wolny! Informacje rówmiez na stronie: http://ppp.kultura.tychy.pl.

 

Z historii festiwalu….

Hasło "Port Pieśni Pracy" pojawiło się w zimie 2002 roku. Wtedy to prezydent Andrzej Dziuba specjalnym edyktem ogłosił Tychy miastem portowym. Wtedy też zaczęła działać domena tychy.szanty.pl Koncepcja festiwalu została wzbogacona o koncerty letnie - odbywały się one w OW Paprocany w ostatni weekend sierpnia. Modernizacja ośrodka wymusiła przeniesienie letniej edycji festiwalu na Plac pod Żyrafą Projekt znany dziś pod nazwą "Port Pieśni Pracy" sięga ubiegłego wieku. To wtedy grupa zapaleńców znanych, jako Perły i Łotry Shanghaju zorganizowała festiwal "Pieśni Po Pracy". Tytuł nawiązywał do płyty Pereł i pod taką nazwą festiwal odbywał się w latach 2000-2001.


Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.