29 lipca 2011 11:17

Jak co roku, z okazji dnia świętego Krzysztofa - patrona kierowców - mieszkańcy Śląska święcą swoje samochody. Tradycyjne święcenie aut połączone z uroczystościami odpustowymi odbywa się w Tychach. To jedna z największych takich uroczystości w Polsce.

 

Aby poświęcić swoje pojazdy, kilka tysięcy kierowców  przyjeżdża do Tychów niemal z całego Śląska – m.in. z Katowic, Mikołowa, Piekar Śląskich, Pszczyny, Gliwic i Zabrza. Teren wokół kościoła pod wezwaniem św. Krzysztofa zapełnia się nie tylko samochodami osobowymi, ale także motocyklami i rowerami.  Kierowcy poświęcają swoje pojazdy, wierząc, że święty Krzysztof zapewni im bezpieczeństwo na drogach.

 

Kierowców chcących wziąć udział w uroczystościach i poświęcić swoje samochody prosi się o umieszczenie za przednią szybą lub wycieraczką białej kartki formatu A4. Policja i straż miejska widząc tak oznakowany samochód będzie go kierować wyznaczone miejsce postojowe, już od godziny 9 rano.

 

Uroczystości rozpoczną się, o godzinie 11: 30, mszą świętą w kościele świętego Krzysztofa. Święcenie pojazdów rozpocznie się od około godziny 12: 30 i potrwa do około 14:30. Od godziny 9.00 do 14.00 będzie można także oddać krew - ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach będzie stał na przystanku na ul. Wyszyńskiego.

 

W związku ze świętem zostanie zamknięty ruch na ulicach:

-ul. Wyszyńskiego od Al. Niepodległości do ul. Edukacji,

-ul. Wyszyńskiego od Al. Niepodległości do ul. Jana Pawła II (bez al. Jana Pawła II),

-ul. Edukacji od ul. Filaretów do Elfów (w przypadku większej ilości pojazdów do wyjazdu z parkingu przy Tesco),

-ul. Dąbrowskiego od ul. Wyszyńskiego w kierunku ul. Darwina (w zależności od ilości pojazdów) -plan zabezpieczenia wg zał. schematu.

Ruch dla autobusów zostanie zamknięty od godz. 12.30 do 14.00.

 

UWAGA od soboty 30 lipca zabezpieczone zostaną również miejsca postojowe na parkingu przed kościołem św. Krzysztofa, w związku z tym prosi się o nie pozostawianie tam samochodów. W niedzielę parking przed kościołem będzie zamknięty dla ruchu.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.