11 lipca 2011 8:43

84,04 procent - tylu maturzystów szkół publicznych w Tychach zdało w tym roku egzamin dojrzałości. To najwyższy wynik w województwie śląskim wśród miast powiatowych.

 

Sukces tyskich uczniów cieszy tym bardziej, że w tym roku matury wypadły nie najlepiej – co czwarty uczeń w Polsce nie zdał matury.

 

I Liceum Ogólnokształcące im. L. Kruczkowskiego okazało się pierwsze nie tylko z nazwy. Maturę zdali w tym roku wszyscy uczniowie „Kruczka”, którzy do niej przystąpili. Maturzyści z innych tyskich liceów również spisali się znakomicie, chociaż żadnej innej szkole nie udało się już uzyskać tak dobrych wyników.  We wszystkich jednak maturę zdało więcej niż 90 proc. uczniów przystępujących do egzaminu.

 

Nieźle zaprezentowały się też tyskie technika. Tylko w jednym z nich egzamin maturalny zdało mniej niż 80 proc. uczniów. Biorąc pod uwagę średni poziom zdawalności egzaminu maturalnego w województwie śląskim (niecałe 76 proc.) tyscy maturzyści mogą być ze swoich wyników naprawdę dumni.

 

Jednak średnia tegoroczna zdawalność matury w Tychach to 78,58 procent. Ten wynik to skutek nie najlepiej napisanej matury przez uczniów szkół niepublicznych. 

 

W czternastu szkołach niepublicznych w Tychach zdawało w tym roku maturę 120 osób (dane Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej). Zdało ją zaledwie 27 uczniów (22,5 proc.). Dla porównania: w 9 tyskich szkołach publicznych zdawało w tym roku egzamin dojrzałości 1234 uczniów, z czego zdało ją ponad 84 proc.

 

- W tyskich publicznych szkołach średnich  obowiązuje wysoki próg przy przyjęciu do szkoły- ponad 100 punktów. W szkołach niepublicznych ta poprzeczka stawiana jest o wiele niżej albo nie ma jej w ogóle, a poziom nauczania pozostawia wiele do życzenia. Niestety gmina nie ma żadnego wpływu na jakość edukacji w szkołach niepublicznych, pozostają one całkowicie  poza naszą kontrolą - mówi Daria Szczepańska, z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

 

Bardzo dobre wyniki egzaminów maturalnych to już kolejne z sukcesów tyskich  uczniów w tym roku. Absolwenci szkół podstawowych również spisali się rewelacyjnie. Obok Bielska Białej – uzyskali najwyższą średnią w województwie.

 

Uczniowie z województwa śląskiego kończący podstawówkę uzyskali na egzaminie końcowym średnio 24,90 punktów. W skali kraju średnia ta wyniosła 25,27 punktów, natomiast w Tychach – 26,17 punktów. Najlepsze wyniki osiągnęli uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia – 29,28 punktów.

Dobrze poradzili też sobie z egzaminem końcowym tyscy gimnazjaliści. W części humanistycznej tyszanie uzyskali średnio 26,47 punktów (średnia w województwie – 25,41, w kraju – 25,31). W części matematyczno-przyrodniczej wynik Tychów to 24,13 punktów (w województwie – 23,44, w kraju – 23,63). Z egzaminu z języka angielskiego średni wynik w Tychach to 30,71 punktów (w województwie od 28,68, w kraju – 28,28).

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.