7 lipca 2011 8:55

Od 1 sierpnia obowiązywać będzie nowy cennik biletów MZK Tychy. Taką uchwałę podjęli na ostatniej sesji Rady Miasta tyscy radni. Wzrost stawki podatku VAT i wzrost cen paliwa w ostatnim czasie to główne przyczyny zmian, jakie wprowadza Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach.

 

Za bilet jednorazowy normalny (do 20 minut) podróżujący komunikacją miejską w Tychach zapłacą o 20 groszy więcej niż do tej pory, bilet do 40 i do 90 minut będzie kosztował o 40 groszy więcej.  Każdy bilet ulgowy to wydatek o połowę mniejszy.  Nie zmieni się za to cena biletu za przejazd autobusem pośpiesznym.  MZK przygotował też kilka nowości, mające zachęcić pasażerów do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej.  Po raz pierwszy wprowadzone zostaną bilety uzupełniające w cenie 0,20 zł i 0,10 zł.

 

- To pozwoli pasażerom wykorzystać po 1 sierpnia zakupione już stare bilety jednorazowe. Do biletu o starym nominale wystarczy dokasować bilet uzupełniający np. do biletu nominale 2,60 zł. dokasowujemy bilet o nominale 0,20 zł - mówi Lucjan Dec z Miejskiego Zarządu Komunikacji w Tychach.


W weekendy będzie można skorzystać ze specjalnych promocji. W soboty, niedziele i dni świąteczne bilety normalne jednorazowe do 90 minut i bilety normalne dobowe będą upoważniały do przejazdu dwóch osób. Natomiast bilety okresowe normalne będą upoważniały rodzica (lub opiekuna prawnego) do przewozu dowolnej liczby własnych dzieci do 16 roku życia.

 

Jednocześnie w soboty, niedziele i święta będzie można skorzystać z tzw. gratisów taryfowych. I tak w sobotę oraz w dniu ustawowo wolnym od pracy (niedziela i święto) bilet:

- normalny jednorazowy ważny do 90 minut oraz normalny bilet dobowy uprawnia dwie osoby do przejazdu w czasie ważności biletu,

 - normalny okresowy uprawnia rodziców, dziadków lub prawnego opiekuna do przewozu bez opłaty dodatkowej dziecka/ci w wieku do 16 roku życia na obszarze ważności przedmiotowego biletu (warunkiem skorzystania z ulgi jest udowodnienie pokrewieństwa).

Zmiany dotyczą także cen biletów dobowych i tygodniowych, które zdrożeją odpowiednio o złotówkę ( ulgowy o 50 groszy) i dwa złote ( ulgowy o 1 zł.).  Zakup biletu okresowego imiennego na jedną gminę „T–1” to wydatek 86 zł (ulgowy 43 zł) ·na 2 i więcej gmin „T – 2” - 110 zł (ulgowy 55 zł). Bilet okresowy na jedną gminę na okaziciela kosztować będzie „TO–1”-95 złotych, na 2 i więcej gmin „TO – 2” 45 złotych więcej.

 

Konieczność podniesienia cen biletów spowodowana jest przede wszystkim wzrostem cen paliwa w ostatnim czasie i wzrostem stawki podatku VAT na usługi komunikacji miejskiej na początku tego roku.

Szczegółowe informacje na ten temat są już dostępne na stronie internetowej:  www.mzk.pl.


Poniżej nowy cennik biletów i wzór biletów uzupełniających:

 

Bilety jednorazowe

Cena biletu

normalna

ulgowa

Bilet ważny na przejazd do 20 minut

2,80 zł

1,40 zł

Bilet ważny na przejazd do 40 minut

3,40 zł

1,70 zł

Bilet ważny na przejazd do 90 minut

4,40 zł

2,20 zł

Opłata za przewóz bagażu i zwierząt

2,80 zł

Kierowca linii zwykłych sprzedaje bilety ważne do 90 minut

4,40 zł

2,20 zł

 

Bilety okresowe (miesięczne) i wieloprzejazdowe

Cena biletu

normalna

ulgowa

Bilet okresowy na jedną gminę T-1 - imienny

86 zł

43 zł

Bilet okresowy na dwie i więcej gmin T-2 - imienny

110 zł

55 zł

Bilet okresowy na jedną gminę TO-1 - na okaziciela

95 zł

Bilet okresowy na dwie i więcej gmin TO-2 - na okaziciela

140 zł

Bilet tygodniowy na dwie i więcej gmin W - na okaziciela

38 zł

19 zł

Bilet dobowy na dwie i więcej gmin D - na okaziciela

11 zł

5,50 zł

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.