4 lipca 2011 15:31

Jeszcze w tym roku powstaną w Tychach dodatkowe miejsca w żłobkach, a rok później liczba nowych miejsc może zwiększyć się nawet dwukrotnie. Stało się to możliwe dzięki rządowemu programowi „Maluch”, do którego przystąpiło również Miasto Tychy.

 

- Złożyliśmy ofertę adaptacji budynku po byłej aptece przy ul. Batorego i udało się . Otrzymaliśmy blisko trzysta tysięcy złotych dotacji. Dzięki temu jeszcze w tym roku powstanie 30 nowych miejsc w żłobkach - mówi Daria Szczepańska,  z-ca prezydenta miasta Tychy ds. społecznych.

 

"Maluch" jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego. Program wszedł w życie na początku kwietnia razem z tzw. ustawą żłobkową, która wprowadziła nowe formy opieki nad małymi dziećmi - oprócz żłobków, również kluby dziecięce i opiekunów dziennych.  Gminy  mogą otrzymać do 50 proc. dofinansowania kosztów związanych z budową lub zakupem lokalu na potrzeby żłobka lub klubu dziecięcego, adaptacje istniejących budynków oraz wyposażenie i prace wykończeniowe.

 

W sumie w pierwszej edycji konkursu przyznano 111 dotacji na łączną kwotę 15 mln 197 tys. 273 zł. Dzięki nim powstanie 3186 miejsc dla najmłodszych dzieci, z czego 2899 w żłobkach, 262 w klubach dziecięcych i 25 u opiekunów dziennych. Najwięcej miejsc przybędzie w woj. śląskim (511), wielkopolskim (331) i świętokrzyskim (266).

 

Ale to nie koniec.  Władze miasta Tychy idą dalej i przygotowują się do startu w kolejnym konkursie. Miasto Tychy przygotowuje już kolejny wniosek do II edycji rządowego Programu "Maluch". Tym razem walczymy o dofinansowanie na adaptację budynku po  zlikwidowanym internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.


Czy dodatkowe środki uda się pozyskać – dowiemy się 10 sierpnia. Wtedy planowane jest rozstrzygnięcie konkursu. Czekają na to władze miasta i rodzice, zwłaszcza ci, których dziecko jest obecnie na liście oczekujących na przyjęcie do żłobka. Lista ta liczy aktualnie 215 dzieci.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.