Tańsze bilety do muzeów, na wydarzenia kulturalne, wystawy, przejazdy komunikacją publiczną w całej Polsce - na to mogą liczyć rodziny wielodzietne dzięki Karcie Dużej Rodziny.

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest rodzinie, która utrzymuje przynajmniej trójkę dzieci. Dotyczy to także rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka. Przyznawana jest dzieciom do ukończenia 18. lub 25. roku życia, jeśli uczą się jeszcze w szkole lub studiują. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio. Osobom niepełnosprawnym karta wydawana jest na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności.

Uprawnia ona do zniżek, które oferowane są zarówno przez instytucje państwowe, jak i firmy prywatne na terenie całego kraju. Lista miejsc i wysokość zniżek dostępna jest na stornie rodzina.gov.pl.

Karta Dużej Rodziny funkcjonuje w Tychach równolegle z kartą „3+ Liczna Rodzina", która wydawana jest wielodzietnym rodzinom od 2009 roku. Aby je otrzymać należy złożyć wniosek w Biurze Obsługi Klienta (parter) Urzędu Miasta Tychy, al. Niepodległości 49. Karty wydawane są bezpłatnie, każdej osobie zgłoszonej we wniosku. W przypadku zgubienia Karty Dużej Rodziny, na wniosek strony zostaje wydany duplikat karty, który podlega opłacie w wys. 11 zł. Domówienie karty w formie tradycyjnej, dla osób, które posiadały wcześniej tylko w wersję elektroniczną podlega opłacie w wys. 10zł.

WAŻNA ZMIANA

Od 9 czerwca br. każdy posiadacz Karty Dużej Rodziny – niezależnie od tego, czy do tej pory miał ją w wersji tradycyjnej, elektroniczną czy obu – będzie mógł z niej korzystać dzięki praktycznej aplikacji mObywatel. Osoby posiadające wyłącznie karty tradycyjne nie muszą już wnioskować o domówienie formy elektronicznej i dokonywać opłaty.

Czym jest aplikacja mObywatel?

Aplikacja mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty i usługi. Dzięki aplikacji można m.in.:

  • bezpiecznie pobrać i okazać swoje dane,
  • realizować eRecepty bez podawania numeru PESEL,
  • przechowywać potwierdzenie odbytego szczepienia przeciwko COVID-19,
  • korzystać z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej.

Jest ona dostępna dla osób posiadających mTożsamość (posiadających PESEL oraz dowód osobisty) lub mLegitymację szkolną. Osoby nie posiadające dostępu do mObywatela, będą musiały pozostać przy tradycyjnej formie Karty Dużej Rodziny.

Informacje na temat Karty znajdują się na stronie www.rodzina.gov.pl

Zostań partnerem Karty Dużej Rodziny!
Zapraszamy firmy i instytucje, niezależnie od sektora, czy wielkości do włączenia się do ogólnopolskiego programu Karta Dużej Rodziny. Warunkiem udziału jest zapewnienie zniżek lub dodatkowych uprawnień dla rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny.

Korzyści dla firm i instytucji z włączenia się do programu:

  • współtworzenie pierwszego ogólnopolskiego programu skierowanego do dużych rodzin
  • możliwość posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”
  • zwiększenie rozpoznawalności i zainteresowania ofertą firmy/instytucji
  • realizacja polityki społecznej odpowiedzialności biznesu.

Jak zgłosić swoją firmę do programu?

Co dalej?

  • po weryfikacji formularza zostaną uzgodnione z Twoją firmą/instytucją szczegółowe warunki współpracy

Minister Pracy i Polityki Społecznej lub Wojewoda (w przypadku firm/instytucji działających lokalnie) podpisze z Twoją firmą umowę ws. przyznawania uprawnień rodzinom wielodzietnym.

 
Dodatkowych informacji udzielają: 
Milena Małecka (22) 237 00 72, milena.malecka@crzl.gov.pl
Magdalena Krzos - Toporek (22) 237 00 92, magdalena.toporek@crzl.gov.pl
 
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.