2 grudnia 2021 10:16

1 grudnia podczas gali zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Ekonomii Społecznej wręczono nagrody Tyski Społecznik Roku 2021.

W kategorii organizacja nagrodę przyznano Tyskim Szpilkom w Biznesie, wyróżnienia Renatę Bartecka-Grochla. Statuetki wręczyli zastępca prezydenta Tychów - Maciej Gramatyka, przewodnicząca rady miasta Barbara Konieczna oraz prezes fundacji Katarzyna Loska-Szafrańska.

– Bardzo cieszę się, że nasza fundacja ma możliwość organizowania tego konkursu we współpracy z miastem. W tym roku, było nam ogromnie trudno wybrać społecznika roku, a ilość zgłoszeń przerosła nasze oczekiwania. W Tychach się bardzo dużo dzieje, jest mnóstwo osób oraz instytucji dobrej woli. Cieszymy się, że w tym udało się wyróżnić wielu z nich –tyski słowami rozpoczęła galę Katarzyna Loska-Szafrańska.

Do słów pani prezes nawiązał Maciej Gramatyka –z-ca prezydenta Tychów: – Również się cieszę, że spotykamy się na gali po przerwie spowodowanej pandemią. Przed rozpoczęciem wspominałem z panią przewodniczącą Barbarą Konieczną poprzednią galę i oboje doszliśmy do wniosku, że jest to bardzo ważna i potrzebna inicjatywa w mieście. Jestem przekonany, że dla wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych, będzie to niezapomniany wieczór. Z tego miejsca chciałbym wszystkim podziękować za wspólną budowę naszego lokalnego społeczeństwa. To właśnie dzięki prostym uczynkom i zwykłym ludzkim odruchom możemy, jako społeczeństwo, zmierzyć się z przeciwnościami losu. Dziś wyróżniamy kilkoro, ale pamiętamy, że w Tychach na każdym osiedlu są setki osób, którym należy się takie wyróżnienie. Chciałbym także podkreślić, że wszystkie osoby, o których przed chwilą wspomniałem, mają nas – urzędników – po swojej stronie. To właśnie dla państwa piastujemy swoje role i z państwem codziennie współpracujemy. Jest dumny z naszego zespołu Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia, którym kieruje Iwona Bińkowska, bo od kilku lat widzę, z jak wielkim zaangażowaniem przykładają się do swojej pracy. W mało którym segmencie tak ważna jest bliska współpraca urzędu i mieszkańców jak właśnie w pracy społecznej. W Tychach ta współpraca po prostu działa. Czego dowodem jest ta gala i ilość tegorocznych nominacji.

Wszyscy nominowani otrzymali dyplomy, a w kategorii organizacje wyróżniono: Stowarzyszenie Twórców Kultury w Tychach, Tyski Ruch Klasyków, Młodzieżowy Dom Kultury nr 1. Nagrodę otrzymały Tyskie Szpilki w Biznesie.

– Tyskie Szpilki wyróżniły się organizacją konferencji Rak OFF, choć oczywiście wydarzeń zorganizowanych przez panie było dużo więcej   – argumentował wybór Maciej Gramatyka. – To wydarzenie jednak zasługuje na wyjątkowe wyróżnienie, gdyż dzięki niemu wiele kobiet mogło otrzymać pomoc w walce z tą ciężką chorobą.

– Jestem bardzo dumna z otrzymanej nagrody. Jesteśmy grupą fantastycznych kobiet, które na co dzień zajmują się swoja pracą, natomiast w wolnym czasie poświęcają się pracy charytatywnej. Odpowiadamy na potrzeby całego społeczeństwa. Dzielimy się sercem i dobrem. Za nami ogrom pracy oraz mnóstwo fantastycznych akcji. Dzięki tej nagrodzie wejdziemy w przyszły rok z jeszcze większa energią -  mówiła prezes organizacji Nina Franczak.

W kategorii osoba wyróżniono: Teresę Kośmider, Marcina Szyję, Dawida Kołodziejczyka. Nagrodzona Renata Bartecka-Grochla   od 12 lat działa w radzie osiedla Wilkowyje, współpracuje z urzędem miasta, angażuje się w działania społeczne, prężnie działa w ramach Budżetu Obywatelskiego.

– Wspiera miasto przy realizacji różnego rodzaju inwestycji w WilkowyjachNie od dziś kwestia bezpieczeństwa jest pani Renacie bardzo bliska. Angażuje się w organizacje wydarzeń Klubu Wilkowyje MCK. Często opiniuje działania urzędu oraz wskazuje na potrzeby mieszkańców. Bez takich osób, jak pani Renata, byłoby miastu po prostu trudniej –mówił wręczając nagrodę Maciej Gramatyka.    

– Od urodzenia jestem Wilkowyjanką. Mieszkam tutaj ponad 50 lat. Moja praca społeczna właściwie zaczęła się od dzieciństwa. Od zawsze każdemu pomagałam zupełnie bezinteresownie. W ostatnich 15 latach podjęłam decyzję, aby zasiadać w radzie osiedla, gdzie udało mi się ze wspaniałymi ludźmi realizować wiele ciekawych projektów. Uczestniczyłam również w powstawaniu Budżetu Obywatelskiego, bo to bardzo dobre narzędzie dla każdego mieszkańca - przyznała nagrodzona.

FRES powstał w 2008 roku z inicjatywy osób zaangażowanych w działalność na rzecz profesjonalizacji podmiotów ekonomii społecznej oraz wsparcia grup i osób znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej. Fundacja wspiera organizacje w ich codziennej pracy, pobudzając je do kreatywnych działań, motywując do rozwoju. Działają na rzecz różnych środowisk, branż, społeczności i wspólnot lokalnych, ze szczególnym uwzględnieniem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. FRES umożliwia podmiotom ekonomii społecznej korzystanie ze szkoleń, specjalistycznego doradztwa oraz wizyt studyjnych w krajach europejskich. Powstała dzięki Katarzynie Loska-Szafrańskiej oraz Zofii Kastelik-Krzyżowskiej. Główną działalnością fundacji jest prowadzenie Regionalnego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej.

fot. Kamil Peszat/Twoje Tychy

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.