7 września 2021 8:45

Daniel Kaliński - artysta od lat związany m.in. ze street art’em, rozpoczął prace przy muralu na ścianie SP nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Rafała Pomorskiego przy ul. Harcerskiej 25 w Tychach.

W 2020 powstał mural Zofii Nałkowskiej, który bardzo spodobał się tyszanom. Podobnie było z muralem Ryszarda Riedla, który powstał niedawno. Miejskie Centrum Kultury w Tychach, chcąc kontynuować działania rewitalizujące przestrzeń miejską z wykorzystaniem muralu jako ekspresyjnej formy przekazu artystycznego, zaprosiło artystów do twórczych działań także w tym roku. W maju 2021 r. ogłoszono konkurs na projekt muralu, który miał powstać na ścianie Szkoły Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Rafała Pomorskiego przy ul. Harcerskiej 25 (kryteria regulaminowe spełniło 15 prac). Z końcem czerwca ogłoszono wyniki. Główną nagrodę w wysokości 5 000 zł przyznano Danielowi Kalińskiemu ‘CHAZME718’ z Warszawy. Artysta właśnie rozpoczął prace nad muralem.

Mural nawiązuje do twórczości patrona szkoły - Rafała Pomorskiego.  Będzie stonowany kolorystycznie, modernistyczny w formie, geometryczny, nawiązujący do otoczenia.

Laureat konkursu przeprowadzi także z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 22 warsztaty artystyczne nawiązujące do powstającego muralu, a tym samym także do malarstwa Rafała Pomorskiego - patrona szkoły, którego twórczość stała się inspiracją do powstania nagrodzonego w konkursie projektu. Warsztaty odbędą się w piątek, 10 września.

Autor muralu od 1996 związany jest ze street art'em. Zajmuje się także ilustracją, malarstwem i projektowaniem graficznym. Jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej (dyplom pod kierunkiem doktora Piotra Molskiego). W swojej twórczości, zarówno prezentowanej na płótnach, jak i murach, łączy elementy sztuki miejskiej z architektonicznymi i geometrycznymi motywami. Zajmuje się także ilustracją, malarstwem i projektowaniem graficznym. Jego prace można zobaczyć na murach takich miast jak: Praga, Berlin, Lille, Warszawa, Gdańsk, Łódź, Wrocław, Szczecin, Kraków. Wystawiał swoje prace m.in. w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Berlinie, Monachium, San Francisco, Dortmund, Glasgow i Taiwanie. 

Wykonanie muralu związane jest ze Programem rewitalizacji dla miasta Tychy.  

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.