30 sierpnia 2021 13:49

31 sierpnia ruszył w Tychach nabór wniosków do kolejnej edycji programu wymiany węglowych źródeł ciepła. Do mieszkańców mogących zostać beneficjentami tego projektu Urząd Miasta wyśle listy z informacją o rozpoczynającym się programie. 

 

Projekt pn : „Wymiana węglowych źródeł ciepła szansą na poprawę powietrza w Tychach” etap II  jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna, Działanie 4.6.Czyste Powietrze, Poddziałanie 4.6.1 Czyste powietrze – konkurs.

Dane do kontaktu - wyłącznie dla GRANTOBIORCÓW (mieszkańców):

Operator projektu:

ATsys.pl Sp. z.o.o. Spółka Komandytowa, ul. Lompy 7/3,
40-030 Katowice.

Regulamin projektu na stronie BIP UM Tychy.

Informacje o projekcie:

Projekt pn. „Wymiana węglowych źródeł ciepła szansą na poprawę powietrza w Tychach” etap II   jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna, Działanie 4.6.Czyste Powietrze, Poddziałanie 4.6.1 Czyste powietrze – konkurs. 

Projekt polega na wymianie nieekologicznych, węglowych źródeł ciepła klasy 3 i klasy 4 według normy PN-EN 303- 5 oraz bezklasowych ogrzewających budynki jednorodzinne mieszkańców miasta Tychy, na ekologiczne i wysokosprawne urządzenia grzewcze, w tym podłączenie do węzła cieplnego, montaż kotłów gazowych lub na biomasę, a także (do wyboru) montaż urządzeń, umożliwiających przygotowanie ciepłej wody użytkowej. W projekcie zrealizowano inwestycje (83 kotły gazowe i 1 podłączenie do PEC).

W efekcie realizacji przedsięwzięcia nastąpi poprawa jakości powietrza atmosferycznego nie tylko w gminie Tychy, ale także w sąsiednich powiatach poprzez redukcję zanieczyszczeń, w tym CO2 oraz PM10 oraz poprawa zdrowia i sytuacji ekonomicznej mieszkańców. Projektem objęte są budynki mieszkalne zlokalizowane na terenie całego miasta, które spełniają definicję minimalnego standardu efektywności energetycznej.

Wartość projektu: 915 820,01 zł

Wartość dofinansowania: 778 447,01 zł

Termin realizacji zadań: od 20.12.2021 r.  do 30.09.2023 r.

MAKSYMALNA WYSOKOŚĆ GRANTU:

Maksymalny grant dla poszczególnych inwestycji może wynieść:

  1. Zakup i montaż węzła cieplnego, zasilanego z lokalnej sieci ciepłowniczej – do 9 600 zł
  2. Zakup i montaż kotła gazowego kondensacyjnego – do 9 600 zł
  3. Zakup i montaż kotła gazowego kondensacyjnego wraz z urządzeniem do ciepłej wody użytkowej – do 10 400 zł
  4. Zakup i montaż automatycznego kotła na biomasę min.5 klasy plus ekoprojekt – do 9 000 zł
  5. Zakup i montaż automatycznego kotła na biomasę min.5 klasy plus ekoprojekt wraz
    z urządzeniem do ciepłej wody użytkowej – do 9 600 zł

CELE PROJEKTU

Zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie celem projektu jest:

  • poprawa jakości powietrza na terenie miasta Tychy,
  • wymiana wysokoemisyjnych (starych i o niskiej sprawności) źródeł ciepła na źródła ciepła niskoemisyjne,
  • wspieranie rodzin, które doświadczają tzw. ubóstwa energetycznego.

Projekt realizuje Priorytet inwestycyjny 6e - Podejmowanie przedsięwzięć, mających na celu poprawę stanu jakości środowiska miejskiego, rewitalizację miast, rekultywację i terenów poprzemysłowych (w tym powojskowych), zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Jego cele są spójne z osią priorytetową IV Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna, do której należą nw. cele szczegółowe:

    • zwiększony poziom produkcji energii ze źródeł odnawialnych,
    • zwiększona efektywność energetyczna w sektorze przedsiębiorstw,
    • zwiększona efektywność energetyczna w sektorze publicznym i mieszkaniowym,
    • zwiększony udział produkcji energii w wysokosprawnej kogeneracji,
    • zwiększona atrakcyjność transportu publicznego dla pasażerów,
    • poprawa jakości powietrza. 

PLANOWANE EFEKTY

Planowanym rezultatem wsparcia, inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła na wysokosprawne kotły, będzie poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji do atmosfery pyłów PM10, PM2,5 oraz benzo(alfa)pirenu, które wpłyną na obniżenie stężeń.
W ramach zadania realizowany będzie typ projektu Wymiana/modernizacja indywidualnych źródeł ciepła (w tym na paliwa stałe, za wyjątkiem węgla brunatnego), który zakłada realizację przedsięwzięć niskoemisyjnych. Projekt będzie realizował wskaźnik produktu w postaci liczby zmodernizowanych źródeł ciepła w wysokości 84 sztuk, a także wskaźniki rezultatu w postaci:

  • stopień redukcji PM10,
  • szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych.

Kto może dostać dofinansowanie?

Każdy mieszkaniec, który spełni jednocześnie dwa warunki:

  • posiada i zlikwiduje kocioł węglowy klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303- 5:2012 lub bezklasowy oraz zastąpi go jednym z poniższych niskoemisyjnych źródeł ciepła:
    • przyłączeniem budynku do sieci ciepłowniczej
    • kotłem gazowym (jedynie w przypadku braku możliwości podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej lub gdy podłączenie do tej sieci nie jest uzasadnione ekonomicznie),
    • kotłem na biomasę (jedynie w przypadku braku możliwości podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej i gazowej lub podłączenie do tych sieci nie jest uzasadnione ekonomicznie).

oraz

  • posiada budynek spełniający zasadę minimalnego standardu efektywności energetycznej (spełnia jeden z dwóch poniższych punktów):
  1. w budynku wykonano po 15 grudnia 2002 r., przynajmniej jednego rodzaju niżej wymienionych prac/przedsięwzięć termomodernizacyjnych w odniesieniu do pomieszczeń mieszkalnych budynku, tj.:
  • docieplenie ścian zewnętrznych, lub
  • docieplenie stropów, lub
  • docieplenie podłóg na gruncie, lub
  • docieplenie fundamentów, lub
  • docieplenie stropodachów, lub
  • docieplenie dachów, lub
  • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w przegrodach zewnętrznych budynków;

lub

  1. dla budynku uzyskano pozwolenia na budowę po 15 grudnia 2002 r.

Maksymalna wysokość grantu

lp. Wariant wymiany węglowego źródła ciepła (bezklasowego lub 3 klasy Przyjęte nakłady jednostkowe [zł] brutto Źródła finansowania
Środki własne Grant
%

[zł]

brutto

%

[zł]

 brutto

1

Zakup i montaż węzła cieplnego, zasilanego z lokalnej sieci ciepłowniczej

12000 20 2400 80 9600
2 Zakup i montaż kotła gazowego kondensacyjnego 12000 20 2400 80 9600
3

Zakup i montaż kotła gazowego kondensacyjnego wraz z urządzeniem do ciepłej wody użytkowej

13000 20 2600 80 10400
4 Zakup i montaż  automatycznego kotła na biomasę min. 5 klasy plus ekoprojekt 15000 40 6000 60 9000
5 Zakup i montaż  automatycznego kotła na biomasę min. 5 klasy plus ekoprojekt wraz z urządzeniem do ciepłej wody użytkowej 16000 40 6400 60 9600

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.