21 maja 2008 12:13

Mamy szansę na kilkaset tysięcy euro na rozwój infrastruktury tramwajowej.

    Podczas spotkania, które odbyło się 20 maja w Ministerstwie Infrastruktury w Warszawie doszło do uzgodnienia zakresu projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Śląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Z ogólnej puli 600 mln euro dla 6 obszarów metropolitalnych w kraju projekt przygotowany przez Górnośląski Związek Metropolitalny wraz z Tramwajami Śląskimi, KZK GOP i Urzędem Miejskim w Tychach będzie miał możliwość otrzymać dofinansowanie do 50 % kosztów inwestycji, nie więcej jednak niż 100 mln euro.  Do 30 maja 2008 r. mamy czas na przedstawienie zmodyfikowanego wniosku uwzględniającego wysokość kwoty dofinansowania.
    Projekt zakłada modernizację i rozbudowę infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej zgodnie z planami rozwoju układu komunikacyjnego aglomeracji oraz przystosowanie jej do potrzeb wynikających ze sprawnej obsługi mistrzostw EURO 2012, zakup nowoczesnego taboru. Łączna wartość projektu szacowana jest na ponad 700 mln zł.
Projekt pozwoli na zapewnienie osobom korzystającym z komunikacji publicznej dostępu do infrastruktury sportowej, hotelowej i gastronomicznej, stanowiącej zaplecze turystyczno - rekreacyjne, imprezowe oraz pobytowe w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012,. Przebudowa trakcji tramwajowej i trolejbusowej oraz wyposażenie tej trakcji w nowoczesny tabor i pozwoli na sprawną komunikację osób uczestniczących w imprezach sportowych oraz mieszkańców Aglomeracji.

W wyniku realizacji projektu aglomeracja będzie mogła między innymi:

    * wzbogacić się o 50 nowych tramwajów (25 niskopodłogowych i 25 tradycyjnych, dwukierunkowych),
    * zmodernizować ok. 80 km torów,
    * rozbudować ok. 14 km torów,
    * zmodernizować 100 wagonów tramwajowych,
    * przebudować ponad 40 km sieci trakcji trolejbusowej,
    * wybudować nowy odcinek sieci trakcji trolejbusowej,
    * zakupić 15 nowoczesnych, energooszczędnych trolejbusów,

Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2008 – 2011.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.