Plac Baczyńskiego

Informacje

  • Adres: Plac Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, 43-100 Tychy

O miejscu

  • Wi-Fi

Jeden z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w mieście. W okresie od maja do września odbywają się tutaj coniedzielne imprezy kulturalne, a w grudniu Plac Baczyńskiego jest miejscem kilkudniowego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Na co dzień to miejsce spacerów i spotkań mieszkańców Tychów. Szczególną ozdobą Placu jest imponująca fontanna w kształcie dmuchawca.

HISTORIA 

Koncepcja urbanistyczna placu: Hanna Adamczewska (później Adamczewska-Wejchert) i Kazimierz Wejchert. Realizacja od 1954 r.

Plac Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (dawniej Bolesława Bieruta) jest centralną, reprezentacyjną częścią osiedla B.

Charakterystyczny budynek zwany „domem z wieżyczkami”, stanowiący południową pierzeję placu, projektował zespół architektów: Jerzy Czyż, Jan Drużyński, Kazimierz Wejchert (wymieniani są także Krystyna Mikucka i Andrzej Skopiński). Oświetlone nocą wieżyczki miały być atrakcją placu i jego wyróżnikiem. Budynek północnej pierzei placu i kino Andromeda projektowali Henryk Borowy i Jerzy Dąbrowski. Kino panoramiczne obliczone było na 650 miejsc, w momencie otwarcia wiosną 1961 r. należało do największych w Polsce i najlepiej wyposażonych technicznie.

Plac do września 1989 r. nazywał się placem Bolesława Bieruta, przez kilkanaście lat pełnił funkcję centrum miasta i jego głównego ośrodka handlowego. Tu były najlepsze sklepy (delikatesy, Cepelia, księgarnia) oraz eleganckie lokale gastronomiczne: kawiarnia Mimoza i restauracja Mimoza. Tu mieściła się też kawiarnia Maleńka, a potem pierwsza w Tychach herbaciarnia Gruzińska oraz salon Biura Wystaw Artystycznych.

Na przełomie lat 50. i 60. XX w. odbywały się tu wszystkie ważne uroczystości miejskie. Od 1961 r. do końca 2008 r. działało kino Andromeda.

Wiosną 1959 r. na trawniku we wschodniej części placu posadzono duże, dwudziestoletnie drzewa. Przyjęły się. Nad księgarnią mieszczącą się w północnej pierzei znajdowała się kiedyś na elewacji charakterystyczna duża mozaika z napisem PKO. Wykonał ją artysta Leon Swadźba w połowie lat 70. XX w.

W latach 2008–2009 przeprowadzona została rewitalizacja placu według projektu Wojciecha Klasy, odnowiono elewacje budynków. W 2010 r. stanęły tu „kostki poezji” – instalacja będąca pomnikiem patrona placu w postaci kamiennych sześcianów z wierszami poety, zapisanymi na świecących w nocy szklanych modułach. Tekst wierszy podano też w alfabecie Braille’a. To realizacja projektu dwóch młodych tyskich twórców – Mariusza Chodorka i Łukasza Łyducha, a właściwie tylko części ich koncepcji, bo autorzy zaplanowali 23 takie kostki rozmieszczone w całej przestrzeni placu. Liczba 23 miała przypominać, że tyle lat żył Krzysztof Kamil Baczyński.

Powiązane trasy

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.