Przeplotnia Żubr

Informacje

  • Adres: Osiedle D, 43-100 Tychy

Projekt wykonał Andrzej Musialik w 1957 roku. To dwie betonowe płyty stojące pionowo, w których znajdują się wielkie otwory. Cała konstrukcja przypomina uproszczoną sylwetkę żubra. Te dwa elementy połączone są kilkoma poziomo przebiegającymi żelaznymi rurkami. Jest to jedna z wielu rzeźb stojąca na osiedlu D. W początkowym zamyśle obiekt miał służyć do zabaw dla dzieci.


Rzeźby plenerowe, powstające w Tychach w latach siedemdziesiątych to efekty współpracy Powiatowej Spółdzielni Mieszkaniowej Oskard z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Więcej o sztuce w przestrzeni Tychów w wydawnictwie Muzeum Miejskiego w Tychach: "Sztuka w przestrzeni miasta". Autor: Patryk Oczko.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.