18 czerwca 2021 10:59

1 czerwca ruszyła ogólnopolska rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Akcja kręcenia kilometrów potrwa miesiąc do 30 czerwca. Zachęcamy tyszan do przyłączenia do tegorocznych zmagań i podjęcia rywalizacji w ramach grup rowerowych i kręcenia kilometrów na rzecz Tychów.

WYNIKI

6 lipca ogłoszone zostały oficjalne wyniki rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2021. Tychy zajęły w klasyfikacji ogólnej 22. miejsce oraz 2. wśród miast o liczbie od 100 001 do 200 000 mieszkańców. Ponadto zajmujemy pierwsze miejsce w liczbie przejechanych kilometrów wśród śląskich miast.   

Najlepszą grupą rowerowo-sportową, kręcącą kilometry dla naszego miasta, został Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE Tychy. W klasyfikacji indywidualnej kobiet i mężczyzn zwycięli pani Beata i Pan Adam. 

Po odbiór pucharów, a także nagród przez osoby mające na swoim koncie minimum 127,3 kilometra, zapraszamy już w niedzielę o godzinie 16 pod napis TYCHY przy al. Niepodległości.


"Rowerowa Stolica Polski” to rywalizacja, w której udział bierze kilkadziesiąt miast z całej Polski. W rywalizacji w liczbie pokonywanych na rowerze kilometrów przez mieszkańców miast biorących udział w akcji, może wziąć udział każdy. Organizatorem akcji jest Miasto Bydgoszcz, a pierwsza edycja została przeprowadzona w 2019 roku.    

Celem projektu jest przede wszystkim propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu oraz wdrażanie idei smart city w miastach. 

- Grupy rodzinne, szkolne czy też po prostu grupy sportowe – wszystkich zachęcamy do kręcenia na rzecz Tychów – mówią tyscy urzędnicy.

W ramach tegorocznej edycji dla tyszan przygotowano 4 kategorie rywalizacji: rodzinną, grupową, szkolną i indywidualną. 

Rywalizacja rodzinna przeznaczona jest dla 3 wybranych w dowolnej konfiguracji, ale spokrewnionych członków rodziny, którzy będą reprezentować daną rodzinę jako drużyna. Rywalizacja ta odbywa się w 4 czasowych etapach. Po każdym etapie zostanie nagrodzona najlepsza drużyna, która jednocześnie nie będzie mogła otrzymać nagrody w kolejnych etapach rywalizacji.

Etapy rywalizacji rodzinnej:

1 etap: 1-6.06.2021r.

2 etap: 7-13.06.2021r.

3 etap: 14-20.06.2021r.

4 etap: 21-30.06.2021r.

Drużyny rodzinne biorące udział w rywalizacji w danym etapie, muszą zjawić się na mecie pikniku rowerowego, podsumowującego dany tydzień w godz. 16:00 – 17:30, gdzie za pośrednictwem aplikacji Aktywne Miasta przedstawią przejechane kilometry do weryfikacji przez organizatora. 

Szczegółowe informacje w regulaminie Rowerowej Rywalizacji "Kręce dla Tychów".

Rywalizacja grupowa przeznaczona jest dla zorganizowanych dowolnych grup, które w ramach rywalizacji będą reprezentować daną firmę, instytucję, stowarzyszenie, organizację, sklep itd. Odbywa się w terminie 1-30 czerwca 2021r, a najlepsze grupy zostaną nagrodzone na podsumowaniu całej kampanii w dniu 11.07.2021r  przy napisie „TYCHY” na al. Niepodległości  o godz. 18:00.

Szczegółowe informacje w regulaminie Rowerowej Rywalizacji "Kręce dla Tychów".

Rywalizacja szkolna przeznaczona jest dla zorganizowanych szkół, które w ramach rywalizacji będą reprezentować daną placówkę oświatową. Rywalizacja przeznaczona jest dla szkół, które w aplikacji aktywne miasta w zakładce „Miasto Tychy” utworzą swoją grupę/szkołę do której dołączą swoich uczniów, nauczycieli, rodziców oraz przyjaciół szkoły i w ramach rywalizacji jako szkoła w mieście Tychy będą konkurować z innymi placówkami oświatowymi. 

Rywalizacja szkolna odbywa się w terminie 1-21 czerwca 2021r, a najlepsze szkoły zostaną nagrodzone na zakończenie roku szkolnego w dniu 25.06.2021r w poszczególnych placówkach, które znajdą się na podium rywalizacji wśród placówek oświatowych.

Rywalizacja indywidualna przeznaczona jest dla indywidualnych rowerzystów, którzy kręcąc dla Tychów przejadą w okresie trwania rywalizacji największą ilość kilometrów zarejestrowaną za pomocą aplikacji aktywne miasta. Przeznaczona jest dla osób, które w zmierzą się w grupie ogólnej w aplikacji aktywne miasta w zakładce „Miasto Tychy”. 

Rywalizacja indywidualna wyłoni 5 kobiet oraz 5 mężczyzn, którzy w okresie od 1-30 czerwca 2021r wykręcą największą ilość kilometrów dla miasta Tychy.

Wręczenie nagród w rywalizacji indywidualnej nastąpi po weryfikacji wszystkich uczestników na podsumowaniu całej kampanii w dniu 11.07.2021r  przy napisie „TYCHY” na al. Niepodległości o godz. 18:00.

Dla uczestników rywalizacji zaplanowano 4 rowerowe imprezy:

  • 6 czerwca, miejsce: Przystań kajakowa MOSM w godzinach 16.00-18.00,
  • 13 czerwca, miejsce: Plac Baczyńskiego w godzinach 16.00-18.00,
  • 20 czerwca, miejsce: Park Jaworek w godzinach 16.00-18.00,
  • 11 lipca, miejsce: al. Niepodległości pod napisem TYCHY, w godzinach 16.00-18.00.

Podczas imprez odbędą się konkursy rowerowe dla najmłodszych, na uczestników tradycyjnie czekają gadżety miejskie i rowerowe. To nie wszystko 2 czerwca w ramach akcji odbędzie się 151. Tyski Nocny Rajd Rowerowy.

Jak przyłączyć się do akcji?

W zmaganiach mogą wziąć udział wszyscy, którzy jeżdżą na rowerze i są posiadaczem telefonu komórkowego. Trzeba tylko pobrać darmową aplikację Aktywne Miasta i wybrać miasto, dla którego chce się zbierać kilometry. Aplikacja działa na terenie całego świata, dlatego każdy uczestnik, bez względu na miejsce, w którym się znajduje, może kręcić kilometry dla swojej drużyny. Bez względu na to, czy na rowerową wyprawę wybierasz się rekreacyjnie raz w tygodniu, czy też codziennie pokonujesz większy dystans np. dojeżdżając do szkoły czy pracy.

Tegoroczną nowością w zabawie będzie wprowadzenie 5 kategorii miast ze względu na ich wielkość. Poza głównym pucharem dla zwycięzcy każde z miast w ramach 5 kategorii otrzyma dodatkowy puchar RSP.  Dla 3 najlepszych miast w kategorii ogólnej powędrują samoobsługowe stacje naprawy rowerów. W śr ód nagród indywidualnych sponsor strategiczny przewidział m.in. rowery miejskie marki kellys, zapięcia U-lock, plecak, zestaw lampek, podwójne zaproszenia na weekend w Bydgoszczy dla seniora/seniorki powyżej 60 r.ż.

Udział mieszkańców w akcji będzie również miał nieoceniony wpływ podczas planowania zagospodarowania przestrzennego i tworzenia nowej infrastruktury rowerowej. Dzięki danym z aplikacji (szczegółowej statystyce przejazdów, tzw. „mapie ciepła”) dowiemy się, którymi drogami i ścieżkami rowerowymi tyszanie poruszają się najczęściej i jakie kierunki obierają najchętniej.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji, regulaminu aplikacji i rywalizacji, pozostałych uczestników a także ranking miast, będzie można znaleźć na stronie internetowej www.rowerowastolicapolski.pl .

 

W ubiegłorocznej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski Tychy zajęły 21. miejsce. Przez cały wrzesień 2020 r. tyszanie przejechali w sumie 58 966 kilometrów, spędzili na rowerach 3 975 godzin oraz spalili 2 237 876 kalorii! 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.