RoweLOVE Tychy

13 września 2018, 16:42:28

Tychy są w gronie wielu europejskich miast, promujących ekologiczny transport.

Festiwal Mobilności "RoweLOVE Tychy"  Autor: Michał Janusiński

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu przypominamy kampanię pod nazwą „roweLOVE Tychy”, związana z naszym miastem od kilku lat. Tyszanie są aktywnymi rowerzystami, jednak rower używany jest przede wszystkim w celach rekreacyjnych. Działania kampanii mają na celu zachęcenie mieszkańców, do zamiany samochodu na rower nie tylko w czasie wolnym, ale również w drodze do pracy czy szkoły.

Rajd na początek 

Obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w naszym mieście w 2018 roku rozpoczęły się 16 września Partnerskim Rajdem Rowerowym na trasie Tychy – Bieruń – Tychy, nad którym patronat honorowy objęli włodarze obu miast: prezydent Tychów Andrzej Dziuba i burmistrz Bierunia Krystian Grzesica, a także Kazimierz Karolczak – przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Impreza pokazała dobrą współpracę obu sąsiadujących miast, ale także promowała planowaną drogę rowerową, mającą połączyć Bieruń z Tychami.

Festiwal na koniec

Dla uczczenia końca Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, a jednocześnie przypadającego 22 września Międzynarodowego Dnia bez Samochodu, Urząd Miasta wraz z MOSiR-em, Tyskimi Liniami Trolejbusowymi oraz NOL Tychy zorganizował tego dnia w godz. 14-19 Festiwal Mobilności „roweLOVE Tychy”, w Parku Suble przy pumptracku. 22 września promowanym środkiem transportu był oczywiście rower, ale także trolejbus. Specjalny pojazd o numerze linii 22 dowoził tyszan na miejsce imprezy z terenu całego miasta.

Główną atrakcją imprezy były zwariowane rowery (z monocyklem, bicyklem, tandemem, rowerem z dwiema kierownicami, mini-bikiem, rowerem przeciwskrętnym). Była okazja by wyprodukować samemu sok z sokowirówki napędzanej... rowerem, sprawdzić się w symulatorze jazdy jednośladem, skorzystać z drobnych usług serwisu oraz wybudować z dziećmi rowerowe miasto przyszłości. Amatorów jazdy wyczynowej lub chętnych adeptów, organizator zaprosił na sublański pumptrack, gdzie czekał instruktor, a dzieci uczące się jazdy rowerem w gąszczu przepisów drogowych – do miasteczka rowerowego prowadzonego przez tyską Straż Miejską. Imprezie towarzyszyła strefa gastronomiczna z zimnymi i ciepłymi przekąskami oraz aromatyczną kawą.

Specjalnym punktem programu była promocja elektromobilności wpisującej się w nurt zrównoważonego transportu. Opowiedziało o niej Polskie Stowarzyszenie Elektromobilności (PSEM) w ramach kampanii „Kobieta za kółkiem elektryka”. Przy tej okazji zaplanowano również testy pojazdów elektrycznych. .

Dzień zakończył Tyski Nocny Rajd Rowerowy - start o godz. 19 z Parku Suble, meta: Dzika Plaża, gdzie można było się ogrzać i posilić przy ognisku.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×