27 lipca 2015 14:43

Profil zaufany to jeden z rodzajów podpisu elektronicznego. Zastępuje on bezpieczny e-podpis w kontaktach z administracją i umożliwia weryfikację naszej tożsamości.

Profil zaufany w przeciwieństwie do bezpiecznego podpisu elektronicznego jest całkowicie bezpłatny. W kontaktach z administracją zastępuje on podpis odręczny. Dzięki niemu wybrane sprawy urzędowe można załatwić bez wychodzenia z domu!

Jak i gdzie założyć PROFIL ZAUFANY?

Są dwa sposoby uzyskania profilu zaufanego:

• Dla osób, które nie posiadają podpisu elektronicznego

Aby założyć profil zaufany należy zarejestrować swoje konto na portalu ePUAP (www.epuap.gov.pl). Z konta użytkownika należy wysłać wniosek o założenie profilu zaufanego. Po wysła­niu wniosku mamy 14 dni na wizytę w wybranym punkcie po­twierdzającym profil w celu potwierdzenia tożsamości. To jedy­na konieczna wizyta w urzędzie. Od momentu potwierdzenia tożsamości i uaktywnienia profilu zaufanego użytkownik może posługiwać się nim w komunikacji z urzędem.

• Dla osób posiadających podpis elektroniczny

Aby założyć profil zaufany należy zarejestrować swoje konto na portalu ePUAP (www.epuap.gov.pl). Z konta użytkownika należy wysłać wniosek o założenie profilu zaufanego. Po wy­słaniu wniosku potwierdzamy swoje dane za pomocą podpisu elektronicznego z kwalifikowanym certyfikatem

Jak załatwiać sprawy urzędowe wykorzystując PROFIL ZAUFANY?

1. Logujemy się na serwisie www.epuap.gov.pl, sprawdzamy, czy sprawa którą chcemy załatwić została udostępniona przez nasz urząd.

2. Po wypełnieniu elektronicznego formularza udostępnionego przez urząd podpisujemy pismo za pomocą profilu zaufa­nego oraz potwierdzamy operację kodem autoryzacyjnym wysłanym przez system ePUAP na konto e-mail podane podczas zakładania profilu zaufanego.

3. Po wysłaniu pisma otrzymujemy Urzędowe Poświadczenie Odbioru – od tego momentu nasze pismo jest  obsługiwane w urzędzie.

4. Jeśli tego sobie życzymy urząd może odesłać  do nas pismo z odpowiedzią na nasze konto w serwisie ePUAP, gdzie podpisujemy jego odbiór i odczy­tujemy.

Wykaz spraw udostępnionych przez Urząd Miasta Tychy do zrealizowania za pośrednictwem elektronicznych formularzy na platformie ePUAP znajduje się na stronie www.epuap.gov.pl.

Jakie są korzyści z posiadania PROFILU ZAUFANEGO?

• Profil zaufany to podpis elektroniczny, który nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania czy korzysta­nia z dodatkowych urządzeń

Profil zaufany jest bezpłatny

• Profil zaufany pozwala na załatwienie wielu spraw admini­stracyjnych bez wychodzenia z domu

• Profil zaufany umożliwia składanie oświadczeń woli

• Profil zaufany ważny jest przez trzy lata od momentu jego potwierdzenia

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.