15 stycznia 2025 7:00

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności - PKD 2025, która zastąpiła dotychczasową - PKD 2007.

PKD 2025 została dostosowana do zmian dokonanych w klasyfikacji Unii Europejskiej (NACE), aktualnych realiów rynku, technologii i społecznych. Ujęto w niej rodzaje działalności, które pojawiły się w gospodarce w ostatnich latach, związane na przykład z gospodarką cyfrowa, gospodarką cyrkulacyjną czy biogospodarką. Doprecyzowano również opisy tradycyjnych branż.


Kto musi mieć PKD

Obowiązek posługiwania się kodami PKD dotyczy:

• osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, wpisanych do CEIDG
• podmiotów objętych obowiązkiem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), czyli na przykład spółek osobowych, kapitałowych, spółdzielni, fundacji.
Czy musisz zmieniać PKD w 2025
Firmy zarejestrowane w CEIDG


Musisz wskazać rodzaje działalności zgodnie z PKD 2025 we wnioskach o wpis działalności do danego rejestru oraz wnioskach o zmianę wpisu działalności do danego rejestru składanych od 1 stycznia 2025 roku.

Kod PKD według klasyfikacji PKD 2025 muszą w szczególności wskazać:
• przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą i od 1 stycznia 2025 roku złożą wniosek o wpis do CEIDG
• przedsiębiorcy już wpisani do CEIDG, którzy od 1 stycznia 2025 roku złożą wniosek o:
◦ zmianę wpisu, niezależnie jakiej zmiany dotyczy
◦ zawieszenie działalności lub
◦ wznowienie działalności
• przedsiębiorcy, którzy po 1 stycznia 2025 roku, złożą wniosek o wykreślenie wraz z opcją zmiany danych, na przykład adresu, ale wskażą jako datę zaprzestania wykonywania działalności datę po 1 stycznia 2025 roku.

Przedsiębiorcy, którzy od 1 stycznia 2025 roku złożą wniosek o wykreślenie lub z informacją o niepodjęciu działalności gospodarczej, nie muszą aktualizować kodów PKD według klasyfikacji PKD 2025.
Jeśli przedsiębiorca we wpisie w CEIDG podał dodatkowe miejsca działalności, to musi zaktualizować listę kodów w każdym miejscu.

Zmiana wpisu

Jeżeli przedsiębiorca zmienia profil działalności, to ma obowiązek wskazać nowe kody PKD lub usunąć te, które już nie dotyczą jego działalności, w ciągu 7 dni od zmiany.

Spółka cywilna

Zmianę kodów PKD spółki cywilnej należy także zaktualizować w rejestrze REGON.

Sprawdź, jak zmienić dane spółki cywilnej w REGON.
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. z 2024 r., poz. 1936), klasyfikacja PKD 2025 została wprowadzona do stosowania z dniem 1 stycznia 2025 r., natomiast PKD 2007 może być nadal stosowana – do działalności oznaczonej zgodnie z tą Klasyfikacją przed dniem wejścia w życie PKD 2025 – do dnia 31 grudnia 2026 r.

Dwuletni okres przejściowy, w którym stosowane będą PKD 2007 i PKD 2025, ma na celu umożliwienie podmiotom aktualizacji swoich wpisów w rejestrach.
Podmioty, które nie dokonają aktualizacji prowadzonej działalności, od dnia 1 stycznia 2027 r. będą przeklasyfikowywane automatycznie na podstawie klucza powiązań PKD 2007 – PKD 2025.

Klucze przejścia powiązań i informacje w tym zakresie dostępne TUTAJ.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.biznes.gov.pl

Źródła: biznes.gov.pl oraz stat.gov.pl

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.