19 marca 2024 10:52

Raport końcowy z realizacji programu rewitalizacji dla miasta Tychy do 2023 roku.

Zakończenie realizacji Programu Rewitalizacji dla miasta Tychy

Zakończyliśmy realizację 7-letniego Programu Rewitalizacji dla miasta Tychy do 2023 roku (PRT). Dzięki zaangażowaniu i współpracy wydziałów urzędu, jednostek, instytucji miejskich, organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli sektora prywatnego udało się z sukcesem zrealizować wiele wielowymiarowych przedsięwzięć w sferze społecznej, gospodarczej, przestrzenno-funkcjonalnej, środowiskowej i technicznej. Oprócz projektów infrastrukturalnych, zakładających m.in. renowację osiedla A, utworzenie Centrum Usług Społecznościowych dla seniorów, termomodernizację i zagospodarowanie dzielnicy Osada, skupiono się również na realizacji działań mających na celu ożywienie społeczno-kulturalne rewitalizowanych obszarów. Dla mieszkańców zorganizowano szereg wydarzeń dostosowanych do ich wieku, zainteresowań i potrzeb, m.in. Potańcówki na osiedlu A, wydarzenia sportowe w dzielnicy Osada, Klub Rodzica, Klub Mam i Malucha, Mlekoteka, plenery malarskie, zajęcia tematyczne dla dzieci i młodzieży, gry terenowe, warsztaty teatralne. Z oferty mogli również skorzystać tyscy seniorzy, dla których przewidziano zajęcia rozwijające, sportowo-rekreacyjne i integracyjne, Narodowe Czytanie, wycieczki krajoznawcze, spotkania z ekspertami, terapię zajęciową, imprezy okolicznościowe. Dzięki kompleksowej realizacji wszystkich działań, założone w PRT cele i wskaźniki były sukcesywnie realizowane i osiągane.

Spośród 31 projektów ujętych w PRT, udało się zrealizować 22, z czego niektóre są wdrażane również po zakończeniu obowiązywania Programu. Nie zrealizowano 9 projektów z uwagi m.in. na niewystarczający stan ich przygotowania oraz brak możliwości pozyskania unijnego dofinansowania. Sytuacja ta nie wpłynęła jednak znacząco na osiągnięcie założonych celów i rezultatów.

Aktywna współpraca i zaangażowanie podmiotów sektora publicznego i prywatnego, przy realizacji założeń Programu Rewitalizacji, pozwoliła na zniwelowanie negatywnych zjawisk na obszarach rewitalizowanych i przyczyniła się do poprawy warunków życia w mieście.

Łączny koszt realizacji projektów rewitalizacyjnych sektora publicznego i prywatnego wyniósł 101 336 177,13 zł, w tym wkład miasta 19 581 767,43 zł.

Raport końcowy zawiera podsumowanie siedmioletniej realizacji "Programu Rewitalizacji dla miasta Tychy do roku 2023 (PRT). Dokument zawiera opis postępu i efekty realizacji projektów rewitalizacyjnych (sektora publicznego i prywatnego), dane dotyczące ich finansowania oraz stopień realizacji wskaźników rewitalizacyjnych.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.