Raport końcowy z realizacji programu rewitalizacji dla miasta Tychy do 2023 roku
Raport końcowy z realizacji programu rewitalizacji dla miasta Tychy do 2023 roku.
Zakończenie realizacji Programu Rewitalizacji dla miasta Tychy
Zakończyliśmy realizację 7-letniego Programu Rewitalizacji dla miasta Tychy do 2023 roku (PRT). Dzięki zaangażowaniu i współpracy wydziałów urzędu, jednostek, instytucji miejskich, organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli sektora prywatnego udało się z sukcesem zrealizować wiele wielowymiarowych przedsięwzięć w sferze społecznej, gospodarczej, przestrzenno-funkcjonalnej, środowiskowej i technicznej. Oprócz projektów infrastrukturalnych, zakładających m.in. renowację osiedla A, utworzenie Centrum Usług Społecznościowych dla seniorów, termomodernizację i zagospodarowanie dzielnicy Osada, skupiono się również na realizacji działań mających na celu ożywienie społeczno-kulturalne rewitalizowanych obszarów. Dla mieszkańców zorganizowano szereg wydarzeń dostosowanych do ich wieku, zainteresowań i potrzeb, m.in. Potańcówki na osiedlu A, wydarzenia sportowe w dzielnicy Osada, Klub Rodzica, Klub Mam i Malucha, Mlekoteka, plenery malarskie, zajęcia tematyczne dla dzieci i młodzieży, gry terenowe, warsztaty teatralne. Z oferty mogli również skorzystać tyscy seniorzy, dla których przewidziano zajęcia rozwijające, sportowo-rekreacyjne i integracyjne, Narodowe Czytanie, wycieczki krajoznawcze, spotkania z ekspertami, terapię zajęciową, imprezy okolicznościowe. Dzięki kompleksowej realizacji wszystkich działań, założone w PRT cele i wskaźniki były sukcesywnie realizowane i osiągane.
Spośród 31 projektów ujętych w PRT, udało się zrealizować 22, z czego niektóre są wdrażane również po zakończeniu obowiązywania Programu. Nie zrealizowano 9 projektów z uwagi m.in. na niewystarczający stan ich przygotowania oraz brak możliwości pozyskania unijnego dofinansowania. Sytuacja ta nie wpłynęła jednak znacząco na osiągnięcie założonych celów i rezultatów.
Aktywna współpraca i zaangażowanie podmiotów sektora publicznego i prywatnego, przy realizacji założeń Programu Rewitalizacji, pozwoliła na zniwelowanie negatywnych zjawisk na obszarach rewitalizowanych i przyczyniła się do poprawy warunków życia w mieście.
Łączny koszt realizacji projektów rewitalizacyjnych sektora publicznego i prywatnego wyniósł 101 336 177,13 zł, w tym wkład miasta 19 581 767,43 zł.
Raport końcowy zawiera podsumowanie siedmioletniej realizacji "Programu Rewitalizacji dla miasta Tychy do roku 2023 (PRT). Dokument zawiera opis postępu i efekty realizacji projektów rewitalizacyjnych (sektora publicznego i prywatnego), dane dotyczące ich finansowania oraz stopień realizacji wskaźników rewitalizacyjnych.