Miasto

18 czerwca 2021, 10:59:0

1 czerwca ruszyła ogólnopolska rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Akcja kręcenia kilometrów potrwa miesiąc do 30 czerwca. Zachęcamy tyszan do przyłączenia do tegorocznych zmagań i podjęcia rywalizacji w ramach grup rowerowych i kręcenia kilometrów na rzecz Tychów.

WYNIKI

6 lipca ogłoszone zostały oficjalne wyniki rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2021. Tychy zajęły w klasyfikacji ogólnej 22. miejsce oraz 2. wśród miast o liczbie od 100 001 do 200 000 mieszkańców. Ponadto zajmujemy pierwsze miejsce w liczbie przejechanych kilometrów wśród śląskich miast.   

Najlepszą grupą rowerowo-sportową, kręcącą kilometry dla naszego miasta, został Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE Tychy. W klasyfikacji indywidualnej kobiet i mężczyzn zwycięli pani Beata i Pan Adam. 

Po odbiór pucharów, a także nagród przez osoby mające na swoim koncie minimum 127,3 kilometra, zapraszamy już w niedzielę o godzinie 16 pod napis TYCHY przy al. Niepodległości.


"Rowerowa Stolica Polski” to rywalizacja, w której udział bierze kilkadziesiąt miast z całej Polski. W rywalizacji w liczbie pokonywanych na rowerze kilometrów przez mieszkańców miast biorących udział w akcji, może wziąć udział każdy. Organizatorem akcji jest Miasto Bydgoszcz, a pierwsza edycja została przeprowadzona w 2019 roku.    

Celem projektu jest przede wszystkim propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu oraz wdrażanie idei smart city w miastach. 

- Grupy rodzinne, szkolne czy też po prostu grupy sportowe – wszystkich zachęcamy do kręcenia na rzecz Tychów – mówią tyscy urzędnicy.

W ramach tegorocznej edycji dla tyszan przygotowano 4 kategorie rywalizacji: rodzinną, grupową, szkolną i indywidualną. 

Rywalizacja rodzinna przeznaczona jest dla 3 wybranych w dowolnej konfiguracji, ale spokrewnionych członków rodziny, którzy będą reprezentować daną rodzinę jako drużyna. Rywalizacja ta odbywa się w 4 czasowych etapach. Po każdym etapie zostanie nagrodzona najlepsza drużyna, która jednocześnie nie będzie mogła otrzymać nagrody w kolejnych etapach rywalizacji.

Etapy rywalizacji rodzinnej:

1 etap: 1-6.06.2021r.

2 etap: 7-13.06.2021r.

3 etap: 14-20.06.2021r.

4 etap: 21-30.06.2021r.

Drużyny rodzinne biorące udział w rywalizacji w danym etapie, muszą zjawić się na mecie pikniku rowerowego, podsumowującego dany tydzień w godz. 16:00 – 17:30, gdzie za pośrednictwem aplikacji Aktywne Miasta przedstawią przejechane kilometry do weryfikacji przez organizatora. 

Szczegółowe informacje w regulaminie Rowerowej Rywalizacji "Kręce dla Tychów".

Rywalizacja grupowa przeznaczona jest dla zorganizowanych dowolnych grup, które w ramach rywalizacji będą reprezentować daną firmę, instytucję, stowarzyszenie, organizację, sklep itd. Odbywa się w terminie 1-30 czerwca 2021r, a najlepsze grupy zostaną nagrodzone na podsumowaniu całej kampanii w dniu 11.07.2021r  przy napisie „TYCHY” na al. Niepodległości  o godz. 18:00.

Szczegółowe informacje w regulaminie Rowerowej Rywalizacji "Kręce dla Tychów".

Rywalizacja szkolna przeznaczona jest dla zorganizowanych szkół, które w ramach rywalizacji będą reprezentować daną placówkę oświatową. Rywalizacja przeznaczona jest dla szkół, które w aplikacji aktywne miasta w zakładce „Miasto Tychy” utworzą swoją grupę/szkołę do której dołączą swoich uczniów, nauczycieli, rodziców oraz przyjaciół szkoły i w ramach rywalizacji jako szkoła w mieście Tychy będą konkurować z innymi placówkami oświatowymi. 

Rywalizacja szkolna odbywa się w terminie 1-21 czerwca 2021r, a najlepsze szkoły zostaną nagrodzone na zakończenie roku szkolnego w dniu 25.06.2021r w poszczególnych placówkach, które znajdą się na podium rywalizacji wśród placówek oświatowych.

Rywalizacja indywidualna przeznaczona jest dla indywidualnych rowerzystów, którzy kręcąc dla Tychów przejadą w okresie trwania rywalizacji największą ilość kilometrów zarejestrowaną za pomocą aplikacji aktywne miasta. Przeznaczona jest dla osób, które w zmierzą się w grupie ogólnej w aplikacji aktywne miasta w zakładce „Miasto Tychy”. 

Rywalizacja indywidualna wyłoni 5 kobiet oraz 5 mężczyzn, którzy w okresie od 1-30 czerwca 2021r wykręcą największą ilość kilometrów dla miasta Tychy.

Wręczenie nagród w rywalizacji indywidualnej nastąpi po weryfikacji wszystkich uczestników na podsumowaniu całej kampanii w dniu 11.07.2021r  przy napisie „TYCHY” na al. Niepodległości o godz. 18:00.

Dla uczestników rywalizacji zaplanowano 4 rowerowe imprezy:

  • 6 czerwca, miejsce: Przystań kajakowa MOSM w godzinach 16.00-18.00,
  • 13 czerwca, miejsce: Plac Baczyńskiego w godzinach 16.00-18.00,
  • 20 czerwca, miejsce: Park Jaworek w godzinach 16.00-18.00,
  • 11 lipca, miejsce: al. Niepodległości pod napisem TYCHY, w godzinach 16.00-18.00.

Podczas imprez odbędą się konkursy rowerowe dla najmłodszych, na uczestników tradycyjnie czekają gadżety miejskie i rowerowe. To nie wszystko 2 czerwca w ramach akcji odbędzie się 151. Tyski Nocny Rajd Rowerowy.

Jak przyłączyć się do akcji?

W zmaganiach mogą wziąć udział wszyscy, którzy jeżdżą na rowerze i są posiadaczem telefonu komórkowego. Trzeba tylko pobrać darmową aplikację Aktywne Miasta i wybrać miasto, dla którego chce się zbierać kilometry. Aplikacja działa na terenie całego świata, dlatego każdy uczestnik, bez względu na miejsce, w którym się znajduje, może kręcić kilometry dla swojej drużyny. Bez względu na to, czy na rowerową wyprawę wybierasz się rekreacyjnie raz w tygodniu, czy też codziennie pokonujesz większy dystans np. dojeżdżając do szkoły czy pracy.

Tegoroczną nowością w zabawie będzie wprowadzenie 5 kategorii miast ze względu na ich wielkość. Poza głównym pucharem dla zwycięzcy każde z miast w ramach 5 kategorii otrzyma dodatkowy puchar RSP.  Dla 3 najlepszych miast w kategorii ogólnej powędrują samoobsługowe stacje naprawy rowerów. W śr ód nagród indywidualnych sponsor strategiczny przewidział m.in. rowery miejskie marki kellys, zapięcia U-lock, plecak, zestaw lampek, podwójne zaproszenia na weekend w Bydgoszczy dla seniora/seniorki powyżej 60 r.ż.

Udział mieszkańców w akcji będzie również miał nieoceniony wpływ podczas planowania zagospodarowania przestrzennego i tworzenia nowej infrastruktury rowerowej. Dzięki danym z aplikacji (szczegółowej statystyce przejazdów, tzw. „mapie ciepła”) dowiemy się, którymi drogami i ścieżkami rowerowymi tyszanie poruszają się najczęściej i jakie kierunki obierają najchętniej.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji, regulaminu aplikacji i rywalizacji, pozostałych uczestników a także ranking miast, będzie można znaleźć na stronie internetowej www.rowerowastolicapolski.pl .

 

W ubiegłorocznej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski Tychy zajęły 21. miejsce. Przez cały wrzesień 2020 r. tyszanie przejechali w sumie 58 966 kilometrów, spędzili na rowerach 3 975 godzin oraz spalili 2 237 876 kalorii! 

Załączniki

Raport ZTM w ogólnopolskim konkursie

Raport ZTM w ogólnopolskim konkursie

"Raport społecznej odpowiedzialności Zarządu Transportu Metropolitalnego za rok 2020" został zgłoszony do ogólnopolskiego konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”, organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Do 20 września trwa głosowanie internautów.

Postaw na nogi!

Postaw na nogi!

Postaw na nogi i przyjedź na rolkach, hulajnodze, rowerze lub przyjdź na piechotę 18 września w godzinach od 14:00 do 19:00 do Parku Miejskiego Solidarności w Tychach.

Nowe ławki w Tychach

Nowe ławki w Tychach

Do końca roku w tyskich parkach zamontowanych zostanie 51 nowych ławek. Wymienione zostaną stare ławki na Sublach i w skwerze przy ulicy Dębowej, a w Parku Niedźwiadków pojawią się nowe.

Spisz się w ten weekend

Spisz się w ten weekend

Do końca Narodowego Spisu Powszechnego pozostały już tylko dwa tygodnie. W najbliższy weekend tyszanie będą mieli kilka okazji, aby spisać się w różnych punktach na terenie miasta.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa. WEJDŹ » ×