29 września 2020 9:53

Od 24 września – przedsiębiorcy którzy są w trudnej sytuacji ekonomicznej lub tacy, którzy potrzebują pomocy restrukturyzacyjnej mogą składać wnioski o wsparcie, za pomocą instrumentów przygotowanych w ustawie dot. Polityki Nowej Szansy.

Polityka Nowej Szansy to instrument pomocowy oferowany przedsiębiorcom w celu ich ratowania lub restrukturyzacji, przewidziany ustawą z dnia 16 lipca 2020 r. o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Jest odpowiedzią na potrzeby firm, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej i wymagają wsparcia w procesie zmian w swoim biznesie.

Na wsparcie dla przedsiębiorców dotkniętych trudnościami rocznie, przez 10 lat, trafiać będzie z budżetu państwa 120 mln złotych. Dodatkowo pula ta będzie zasilona środkami z funduszu covidowego w minimalnej wysokości 600 mln złotych.

Kto może skorzystać z pomocy?

O wsparcie ubiegać się mogą przedsiębiorcy w trudnej sytuacji, poczynając od mikro, małych, średnich i kończąc na dużych firmach. Beneficjentami nowego programu wsparcia mogą zostać przedsiębiorcy w trudnej sytuacji ekonomicznej, bądź w tacy, którzy są już w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego albo ci, którzy stanęli wobec groźby likwidacji.

Gdzie złożyć wniosek?

Nabór wniosków ma charakter ciągły. Wniosek o pomoc można złożyć bezpośrednio w Agencji Rozwoju Przemysłu, która jest operatorem programu lub w Ministerstwie Rozwoju lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej na skrzynkę ePUAP  albo drogą pocztową.

Wniosek należy złożyć w formie dokumentu zawierającego niezbędne elementy zawarte w Ustawie
z dnia 16 lipca o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców.

Wzór wniosków oraz wykaz dokumentacji znajduje się na stronie:
www.arp.pl/uslugi-finansowe/polityka-nowej-szansy

Ustawa przewiduje 3 instrumenty pomocowe:

  • Pomoc na ratowanie
  • Tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne
  • Pomoc na restrukturyzację

Wysokość pomocy zostanie każdorazowo uzależniona od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy
i udzielona  będzie  na okres maksymalnie 6 miesięcy. Jeżeli dotychczasowe warunki wsparcia okażą się niewystarczające, przedsiębiorca z sektora MŚP będzie mógł wystąpić o dodatkową pożyczkę z puli tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego i przedłużyć tym samym okres spłaty do 18 miesięcy.

Żródło: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Ministerstwo Rozwoju

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.