8 lipca 2015 13:25

Trasa nr 1 - stanowi fragment trasy rowerowej północ –południe, łączącej centra Katowic, Tychów, Pszczyny, Bielska-Białej i Żywca z przejściem granicznym w Zwardoniu.
Trasa nr 105 - odgałęzia się od trasy nr 1 w rejonie ul. Leszczynowej i bocznymi ulicami prowadzi w kierunku centrum miasta do skrzyżowania ul. Grota-Roweckiego z ul. Edukacji
Trasa nr 134 - Przebiega przez dzielnice Wilkowyje i Żwaków i dalej leśnymi drogami do Paprocan. Przy Osiedlu Z trasa prowadzi wzdłuż ul. Sikorskiego, następnie ul. Strzelecką przez Cielmice do granicy z Bieruniem Starym.
Trasa nr 136 - prowadzi od granicy miasta Tychy i Katowic, bocznymi ulicami przez Wilkowyje, obok dworca kolejowego, przez Stare Tychy do Muzeum i Browaru. Po drodze wykorzystuje istniejący ciąg pieszo-rowerowy w Wilkowyjach i przy ul. Andersa, a następnie biegnie projektowanym ciągiem pieszo-rowerowym i drogą dla rowerów do Teatru. Ostatni fragment tej części trasy biegnie jezdniami ulic do Muzeum i Browaru.
Ciekawe punkty:
Wilkowyje – Kościół Matki Bożej Królowej Aniołów
ul. Wilcza 11
Wilkowyje zostały dzielnicą Tychów w 1951 r. Dopiero w 1981 r. uzyskały zgodę na budowę punktu katechetycznego. W 1983 r. rozpoczęła się budowa świątyni. Powstał niewielki kościół, z niepowtarzalnym i kameralnym nastrojem.
Stare Tychy – Rynek
Tu niegdyś osiedlili się pierwsi mieszkańcy Tychów. Tu też powstał ciąg stawów, które wykorzystywano do napędzania młynów. Dziś nawiązaniem do historycznych stawów jest fontanna, w której baraszkują trzy mosiężne wydry.
Kościół pw. Marii Magdaleny
Góruje nad tyskim rynkiem. Ta najstarsza tyska świątynia powstała jako obiekt murowany w 1782 r. To właśnie tu mszą polową witano gen. Szeptyckiego i Horoszkiewicza przejmujących symbolicznie Śląsk do Polski, a tego samego roku w sierpniu – Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.
Muzeum Miejskie
ul. Katowicka 9
Miejsce, które łączy przeszłość z teraźniejszością. Tyskie muzeum przy zaangażowaniu mieszkańców gromadzi bezcenne świadectwa lat minionych i mijających.
Browary Tyskie
Najsłynniejszy polski browar z 1629 r. skąd pochodzi kultowe już piwo tyskie. Oprócz linii produkcyjnych złotego trunku, znajduje się tu muzeum piwowarstwa – Tyskie Browarium.
Trasa nr 141 - jest połączeniem miasta Tychy z gminą Wyry. Przebiega od granicy Wyr przez dzielnicę Wilkowyje do Dworca PKP w Tychach, następnie przez osiedle „B”, Glinkę aż do Paprocan.
Ciekawe punkty:
Park Suble
ul. Żwakowska
Dobre miejsce na wypoczynek – na terenie parku znajdują się dwa stawy nazywane potocznie Sublami. Spotkać tu można będące pod ochroną płazy: traszki oraz kumaka nizinnego.
Huta Paprocka

ul. Nad Jeziorem 44
Założona została jako kuźnia żelazna przez pszczyńskiego barona Baltazara Promnica. Dla utrzymania stałego poziomu wody, która była potrzebna dla prawidłowego funkcjonowania pieca opalanego, utworzono sztuczny zalew – Jezioro Paprocańskie. Paprocka Huta rozwijała się do połowy XIX wieku.
Pomnik Augusta Kissa (1802-1865)
Ten wybitny artysta urodził się w Paprocanach. Jest autorem m.in. berlińskiego posągu walczącej z panterą Amazonki i św. Jerzego walczącego ze smokiem. Przed śmiercią ustanowił fundację swego imienia, z której dochód przeznaczany był na zakup przyborów szkolnych dla najbiedniejszych pracowników Huty Paprockiej.
Piramida
Zbudowana w 2004 r. w miejscu uznawanym za pozytywnie oddziaływające na żywe organizmy. To pięciogwiazdkowy hotel i centrum terapeutyczne. We wnętrzu wiele elementów nawiązuje do sztuki staroegipskiej. Tyska piramida zachowuje proporcje piramidy Cheopsa, ale jest od niej pięć razy mniejsza.
Jezioro Paprocańskie
Powstało w 1796 r. jako sztuczne, zaporowe jezioro. To niezwykle malowniczy zakątek Tychów położony na skraju Puszczy Pszczyńskiej. Od strony miasta nad akwenem znajduje się ośrodek wypoczynkowy. Przy samej plaży można wypożyczyć sprzęt pływający (kajaki, rowerki wodne). Tuż obok ulokowano atrakcje dla najmłodszych: kolorowy statek Santa Maria oraz wodny plac zabaw. Na terenie ośrodka są również boiska do siatkówki i koszykówki.
Trasa nr 142 - przebiega od skrzyżowania ul. Budowlanych, ul. Burschego oraz ul. Glinczańskiej wzdłuż ul. Budowlanych, Edukacji, dalej przez dzielnice Urbanowice i Jaroszowice w kierunku Lędzin.
Ciekawe punkty:
Skwer Niedźwiadków (hot spot)
Utworzony na początku lat 60. XX wieku w miejscu zwanym olszynami. Autorem 3 niedźwiadków jest Augustyn Dyrda i dzięki niemu park ten stał się jedną z ikon miasta.
Pomnik Walki i Pracy, czyli Żyrafa - Park Miejski
Główna aleja parku jest fragmentem zielonej osi kompozycyjnej miasta. Park ma bogatą, starannie zaprojektowaną roślinność. W 1975 r. w parku odsłonięto pomnik, nazywany wówczas Pomnikiem Walki i Pracy, autorstwa Augustyna Dyrdy i Emiliana Piaseckiego. Został wzniesiony dla upamiętnienia 30. rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem.
Urbanowice
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1387 r. W połowie XVI w. we wsi funkcjonował książęcy folwark i liczne młyny.
Urbanowice – Miejsce Pamięci
W miejscu pamięci powstał obelisk upamiętniający mieszkańców – pomordowanych przez hitlerowskiego okupanta.
Jaroszowice
Znane były od XIV w. z obróbki żelaza. W kuźnicach jaroszowickich produkowano kosy, a później lufy do karabinów.
Trasa nr 150 - prowadzi wzdłuż ul. Katowickiej przez Czułów, następnie al. Bielską przez centrum Tychów, aż do skrzyżowania z ul. Sikorskiego. Ścieżka przebiega istniejącym ciągiem pieszo-rowerowym i drogą dla rowerów.
Trasa nr 141a - przebiega wzdłuż ul. Tischnera w Tychach. Początek trasy przyjęto po stronie skrzyżowania z ul. Sikorskiego, natomiast koniec po stronie skrzyżowania z al. Piłsudskiego.
Trasa nr 150d
- jest ścieżką łączącą rasę nr 105, 150 z trasą nr 1.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.