Rekreacja

Parki, zielone skwery a dookoła lasy - tyszanie lubią spędzać wolny czas w swoim mieście. Nic dziwnego – ponad połowa powierzchni Tychów to tereny zielone, które dają możliwość relaksu i wytchnienia.

Pobliskie lasy sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi – leśne ścieżki wokół Tychów są miejscem na spacery, rowerowe wypady, szybki nordic walking czy jazdę konną.

Jezioro Paprocańskie
  to jedno z najczęściej wybieranych miejsc wypoczynku - dookoła akwenu biegnie ścieżka pieszo-rowerowa. Zlokalizowany nad jeziorem Ośrodek Paprocany jest miejscem organizowania dużych imprez plenerowych, festynów, zlotów kolarskich, zawodów w biegach na orientację, regat kajakowych oraz żeglarskich. Z bliskości jeziora korzystają również wędkarze. Na zachodnim brzegu znajduje się przystań wędkarska z możliwością wynajęcia łodzi. Park przy ośrodku, od wczesnej wiosny do późnej jesieni jest miejscem spacerów i wypoczynku wielu mieszkańców miasta.

Przestrzeń miejska oferuje wiele atrakcyjnych miejsc spotkań – zrewitalizowane place miejskie zachwycają schludną formą i zachęcają do zatrzymania się choć na chwilę.   Plac św. Anny   – niegdyś główne miejsce reprezentacyjne miasta zachwyca architektonicznymi detalami( gzymsy, lizeny, attyki, arkady), bogactwem dekoracji rzeźbiarskich (płaskorzeźby, plakiety zoomorficzne, rzeźby). W centralnym jego punkcie odbudowano dawną fontannę – dziś miejsce spotkań okolicznych mieszkańców i zabaw dzieci.   Rynek Starych Tychów, gdzie w fontannie – nawiązującej do niegdysiejszego stawu – baraszkują trzy mosiężne wydry. Zrewitalizowany   Plac Baczyńskiego   z piękną fontanną, ławeczkami i ogródkami gastronomii przyciąga nie tylko tyszan i nie tylko od święta.   Baczyński tętni życiem 7 dni w tygodniu.

Najmłodsi mają prawie   40 placów zabaw   – urozmaiconych, wesołych i kolorowych. W lecie szczególną popularnością cieszy się   wodny plac zabaw na Paprocanach   – który przyciąga amatorów wodnych zabaw również spoza Tychów. Starsi korzystają ze   skateparku   – strefy młodych w   Parku Jaworek. To miejsce pełne przeszkód do wyczynów na deskorolce, rolkach czy rowerze zostało zaprojektowane zgodnie z ich sugestiami.

W najbliższym czasie w pobliżu Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany powstanie   Park Wodny. W obiekcie znajdzie się kompleks basenów sportowych z ruchomym dnem, strefa fitness, siłownia i wellness, strefa saun wewnętrznych, unikatowe zjeżdżalnie, symulator surfingu i coś, czego w Polsce jeszcze nie było - zjeżdżalnia Aqualoop. Będzie w nim można zażyć kąpieli także w …piwie. Obiekt ma być gotowy w pierwszej połowie 2017 roku.

W mieście powstają także siłownie plenerowe, które cieszą się olbrzymią popularnością wśród mieszkańców.

REKREACJA W TYCHACH

Zlokalizowany jest nad Jeziorem Paprocańskim i obejmuje łącznie 1.074,90 ha terenów zielonych. Ośrodek położony jest w bardzo atrakcyjnym miejscu, otoczony lasami pszczyńskimi. 

Na terenie ośrodka znajdują się:

  • przystań kajakowa sekcji MOSM Tychy
  • domki campingowe
  • pole namiotowe
  • plaża strzeżona z zapleczem
  • przystań ze sprzętem pływającym
  • 3 boiska asfaltowe do gier zespołowych
  • plac zabaw dla dzieci
  • wodny plac zabaw
  • tor kajakowy 1000m
  • park z alejkami
  • bary gastronomiczne i kioski spożywcze

OW "Paprocany"
ul. Parkowa 17, 43-100 Tychy
tel. (32) 219 61 94
e-mail:   owpaprocany@mosir.tychy.pl
www.mosir.tychy.pl

Trasa nr 1 - stanowi fragment trasy rowerowej północ –południe, łączącej centra Katowic, Tychów, Pszczyny, Bielska-Białej i Żywca z przejściem granicznym w Zwardoniu.
Trasa nr 105 - odgałęzia się od trasy nr 1 w rejonie ul. Leszczynowej i bocznymi ulicami prowadzi w kierunku centrum miasta do skrzyżowania ul. Grota-Roweckiego z ul. Edukacji
Trasa nr 134 - Przebiega przez dzielnice Wilkowyje i Żwaków i dalej leśnymi drogami do Paprocan. Przy Osiedlu Z trasa prowadzi wzdłuż ul. Sikorskiego, następnie ul. Strzelecką przez Cielmice do granicy z Bieruniem Starym.
Trasa nr 136 - prowadzi od granicy miasta Tychy i Katowic, bocznymi ulicami przez Wilkowyje, obok dworca kolejowego, przez Stare Tychy do Muzeum i Browaru. Po drodze wykorzystuje istniejący ciąg pieszo-rowerowy w Wilkowyjach i przy ul. Andersa, a następnie biegnie projektowanym ciągiem pieszo-rowerowym i drogą dla rowerów do Teatru. Ostatni fragment tej części trasy biegnie jezdniami ulic do Muzeum i Browaru.
Ciekawe punkty:
Wilkowyje – Kościół Matki Bożej Królowej Aniołów
ul. Wilcza 11
Wilkowyje zostały dzielnicą Tychów w 1951 r. Dopiero w 1981 r. uzyskały zgodę na budowę punktu katechetycznego. W 1983 r. rozpoczęła się budowa świątyni. Powstał niewielki kościół, z niepowtarzalnym i kameralnym nastrojem.
Stare Tychy – Rynek
Tu niegdyś osiedlili się pierwsi mieszkańcy Tychów. Tu też powstał ciąg stawów, które wykorzystywano do napędzania młynów. Dziś nawiązaniem do historycznych stawów jest fontanna, w której baraszkują trzy mosiężne wydry.
Kościół pw. Marii Magdaleny
Góruje nad tyskim rynkiem. Ta najstarsza tyska świątynia powstała jako obiekt murowany w 1782 r. To właśnie tu mszą polową witano gen. Szeptyckiego i Horoszkiewicza przejmujących symbolicznie Śląsk do Polski, a tego samego roku w sierpniu – Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.
Muzeum Miejskie
ul. Katowicka 9
Miejsce, które łączy przeszłość z teraźniejszością. Tyskie muzeum przy zaangażowaniu mieszkańców gromadzi bezcenne świadectwa lat minionych i mijających.
Browary Tyskie
Najsłynniejszy polski browar z 1629 r. skąd pochodzi kultowe już piwo tyskie. Oprócz linii produkcyjnych złotego trunku, znajduje się tu muzeum piwowarstwa – Tyskie Browarium.
Trasa nr 141   - jest połączeniem miasta Tychy z gminą Wyry. Przebiega od granicy Wyr przez dzielnicę Wilkowyje do Dworca PKP w Tychach, następnie przez osiedle „B”, Glinkę aż do Paprocan.
Ciekawe punkty:
Park Suble
ul. Żwakowska
Dobre miejsce na wypoczynek – na terenie parku znajdują się dwa stawy nazywane potocznie Sublami. Spotkać tu można będące pod ochroną płazy: traszki oraz kumaka nizinnego.
Huta Paprocka

ul. Nad Jeziorem 44
Założona została jako kuźnia żelazna przez pszczyńskiego barona Baltazara Promnica. Dla utrzymania stałego poziomu wody, która była potrzebna dla prawidłowego funkcjonowania pieca opalanego, utworzono sztuczny zalew – Jezioro Paprocańskie. Paprocka Huta rozwijała się do połowy XIX wieku.
Pomnik Augusta Kissa (1802-1865)
Ten wybitny artysta urodził się w Paprocanach. Jest autorem m.in. berlińskiego posągu walczącej z panterą Amazonki i św. Jerzego walczącego ze smokiem. Przed śmiercią ustanowił fundację swego imienia, z której dochód przeznaczany był na zakup przyborów szkolnych dla najbiedniejszych pracowników Huty Paprockiej.
Piramida
Zbudowana w 2004 r. w miejscu uznawanym za pozytywnie oddziaływające na żywe organizmy. To pięciogwiazdkowy hotel i centrum terapeutyczne. We wnętrzu wiele elementów nawiązuje do sztuki staroegipskiej. Tyska piramida zachowuje proporcje piramidy Cheopsa, ale jest od niej pięć razy mniejsza.
Jezioro Paprocańskie
Powstało w 1796 r. jako sztuczne, zaporowe jezioro. To niezwykle malowniczy zakątek Tychów położony na skraju Puszczy Pszczyńskiej. Od strony miasta nad akwenem znajduje się ośrodek wypoczynkowy. Przy samej plaży można wypożyczyć sprzęt pływający (kajaki, rowerki wodne). Tuż obok ulokowano atrakcje dla najmłodszych: kolorowy statek Santa Maria oraz wodny plac zabaw. Na terenie ośrodka są również boiska do siatkówki i koszykówki.
Trasa nr 142   - przebiega od skrzyżowania ul. Budowlanych, ul. Burschego oraz ul. Glinczańskiej wzdłuż ul. Budowlanych, Edukacji, dalej przez dzielnice Urbanowice i Jaroszowice w kierunku Lędzin.
Ciekawe punkty:
Skwer Niedźwiadków (hot spot)
Utworzony na początku lat 60. XX wieku w miejscu zwanym olszynami. Autorem 3 niedźwiadków jest Augustyn Dyrda i dzięki niemu park ten stał się jedną z ikon miasta.
Pomnik Walki i Pracy, czyli Żyrafa - Park Miejski
Główna aleja parku jest fragmentem zielonej osi kompozycyjnej miasta. Park ma bogatą, starannie zaprojektowaną roślinność. W 1975 r. w parku odsłonięto pomnik, nazywany wówczas Pomnikiem Walki i Pracy, autorstwa Augustyna Dyrdy i Emiliana Piaseckiego. Został wzniesiony dla upamiętnienia 30. rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem.
Urbanowice
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1387 r. W połowie XVI w. we wsi funkcjonował książęcy folwark i liczne młyny.
Urbanowice – Miejsce Pamięci
W miejscu pamięci powstał obelisk upamiętniający mieszkańców – pomordowanych przez hitlerowskiego okupanta.
Jaroszowice
Znane były od XIV w. z obróbki żelaza. W kuźnicach jaroszowickich produkowano kosy, a później lufy do karabinów.
Trasa nr 150 - prowadzi wzdłuż ul. Katowickiej przez Czułów, następnie al. Bielską przez centrum Tychów, aż do skrzyżowania z ul. Sikorskiego. Ścieżka przebiega istniejącym ciągiem pieszo-rowerowym i drogą dla rowerów.
Trasa nr 141a - przebiega wzdłuż ul. Tischnera w Tychach. Początek trasy przyjęto po stronie skrzyżowania z ul. Sikorskiego, natomiast koniec po stronie skrzyżowania z al. Piłsudskiego.
Trasa nr 150d
- jest ścieżką łączącą rasę nr 105, 150 z trasą nr 1.

Cykliczne imprezy rowerowe w Tychach

Pozostałe imprezy rowerowe w Tychach

  • Tyskie Nocne Rajdy Rowerowe
  • Tyska Masa Krytyczna
  • Wycieczki weekendowe - w soboty i niedziele organizowane są wyjazdy na imprezy, rajdy, zloty rowerowe do innych miast oraz imprezy tematyczne: Piwnym Szlakiem, Poznaję Szlak Zabytków Techniki, Poznaję Szlak Architektury Drewnianej, Poznaję Szlak Architektury Sakralnej, Książęcym Szlakiem, Zamki i Pałace Śląska, „Setką” po Śląsku, Znam Tychy i Okolice, Zdobywam Tyską Odznakę Krajoznawczą, Poznajemy Parki Krajobrazowe i inne.
  • Niedzielne Wycieczki Rowerowe w każdy weekend przez cały rok.

Informacje o wszystkich imprezach na stronach organizatorów.

  • Park Miejski Solidarności - przy Urzędzie Miejskim
  • Park Północny - przy ul. Edukacji
  • Rodzinny Park Bł. Karoliny (dawny Park Południowy)
  • Park Łabędzi - przy Szpitalu Wojewódzkim
  • Park Górniczy - osiedle A
  • Park Suble I - przy ul. Stoczniowców 70
  • Park Suble II - przy ul. Żwakowskiej
  • Park Jaworek - przy ul. Jaśkowickiej
  • Park "św. Franciszka z Asyżu" - przy ul. Armii Krajowej 
  • Skwer przy ul. Cyganerii 
  • Skwer przy ul. Czarneckiego
  • Skwer przy ul. Dębowej
  • Skwer Niedźwiadków przy al. Niepodległości
  • Skwer przy ul. kard. Hlonda
  • Promenada - ciąg pieszy przy ul. Darwina
  • Ośrodek Wypoczynkowy w Paprocanach
  • Plac zabaw "Pod Żyrafą" - Park Miejski
  • Wodny Plac Zabaw - OW Paprocany
  • Santa Maria - statek na terenie OW Paprocany
  • Plac zabaw na osiedlu Balbina (ul. Barona)
  • Plac zabaw na terenie Żłobka Miejskiego
  • Plac zabaw na terenie os. T
  • Plac zabaw na terenie os. Z
  • Plac zabaw w dzielnicy Czułów (ul. Narcyzów)
  • Plac zabaw przy ul. Sportowej
  • Plac zabaw w dzielnicy Żwaków (ul. Nowa)
  • Plac zabaw w dzielnicy Czułów (ul. Zawilców)
  • Plac zabaw przy Świetlicy Środowiskowej w Wilkowyjach
  • Plac zabaw w Parku Górniczym
  • Plac zabaw - Ogród wszystkich dzieci przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-wychowawczym (ul. Filaretów)
  • Plac zabaw przy ulicy Sikorskiego
  • Plac zabaw przy Jeziorze Paprocańskim
  • Plac zabaw nad Potokiem Tyskim (przy restauracji Joker)
  • Plac zabaw przy ulicy Żwakowskiej w rejonie Parku Suble
  • Plac zabaw przy przedszkolu nr 11 (ul. Bukowa)
  • Plac zabaw w dzielnicy Wilkowyje przy SP nr 9 (ul. Leśna)
  • Plac zabaw na terenie parku przy ulicy Stoczniowców i alei Bielskiej
  • Plac zabaw na osiedlu R przy ulicy Reymonta
  • Plac zabaw w ogrodzie Przedszkola nr 6 (ul. Konecznego)
  • Plac zabaw w ogrodzie Przedszkola Niepublicznego "Promyk" (ul. Elfów)
  • Plac zabaw w ogrodzie Przedszkola nr 10 (ul. Braterska)
  • Plac zabaw przy ulicy Katowickiej
  • Plac zabaw przy ulicy Browarowej 4
  • Plac zabaw przy ulicy Braterskiej 1-5
  • Plac zabaw przy ulicy Budowlanych 68-72
  • Plac zabaw przy ulicy Budowlanych 74-76
  • Plac zabaw przy ulicy Batorego 49-55
  • Plac zabaw przy ulicy Bohaterów Warszawy 5-7
  • Plac zabaw przy ulicy Bibliotecznej 27-29
  • Plac zabaw przy ulicy Grota Roweckiego 12-20
  • Plac zabaw przy ulicy Ciasnej 1
  • Plac zabaw przy alei Niepodległości 76-78
  • Plac zabaw przy ulicy Edukacji 56-64
  • Plac zabaw przy ulicy Edukacji 52-54
  • Plac zabaw przy ulicy Edukacji 68
  • Plac zabaw przy ulicy Starokościelnej 2
  • Plac zabaw przy ulicy Budowlanych 17-25

Siłownie plenerowe w Tychach znajdują się w następujących lokalizacjach:

  1. Park Suble
  2. ul. Gilów
  3. Park Górniczy
  4. Park Północny
  5. ul. Zelwerowicza
  6. al. Piłsudskiego 
  7. ul. Obywatelska
  8. ul. Norwida
  9. przy ul. Wojska Polskiego w sąsiedztwie Przedszkola nr 8
  10. ul. Przejazdowa
  11. ul. Cmentarna (przy placu zabaw)
  12. przy skrzyżowaniu ulic Borowej i Jaśkowickiej
  13. ul. Jedności
  14. ul. Braterska
  15. os. Z1
  16. ul. Cielmicka
  17. pomiędzy ulicami Bocheńskiego, Batorego i Bohaterów Warszawy
  18. ul. E. Orzeszkowej

Sport i rekreacja - lista obiektów

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.