80. rocznica Tragedii Górnośląskiej

Informacje

O imprezie

  • Miejsce wydarzenia: Parafia pw. Matki Bożej Królowej Aniołów | ul. Wilcza 11

W pierwszych miesiącach 1945 roku internowano i deportowano do Związku Sowieckiego ponad 30 osób z Wilkowyj. Przymusowe wywózki odbywały się w ramach „oczyszczania tyłów frontu” przez NKWD, przy wsparciu Milicji Obywatelskiej. Wśród wywiezionych byli między innymi: działacze Armii Krajowej, górnicy, osoby zarządzające wsią w czasie wojny.

To wydarzenie jest jednym z najbardziej dramatycznych momentów w historii Górnego Śląska, które do dziś wywołuje silne emocje i jest przedmiotem badań historyków oraz działań organizacji zajmujących się pamięcią o ofiarach.

Tragedia Górnośląska przez długi czas była tematem tabu w PRL. Dopiero po 1989 roku zaczęto otwarcie mówić o tych wydarzeniach. Współcześnie organizowane są upamiętnienia ofiar, a od 2015 roku w województwie śląskim 31 stycznia obchodzony jest Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej.

W 2016 roku z inicjatywy Rady Osiedla Wilkowyje powstał Pomnik Ofiar Tragedii Górnośląskiej w Wilkowyjach – dzielnicy Tychów. Postulat upamiętnienia wydarzeń z początku 1945 roku i wstępny pomysł pomnika wysunął dr Wojciech Schäffer – lokalny historyk oraz przewodniczący Zarządu Osiedla Wilkowyje. Pomnik został odsłonięty po mszy świętej dnia 17 kwietnia 2016 roku przez prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziubę.

2 marca 2025 roku przy Pomniku Ofiar Tragedii Górnośląskiej w Wilkowyjach odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tamtych wydarzeń.


Program:
16.00 – msza św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Aniołów
17.00 – uroczystości przy Pomniku Ofiar Tragedii Górnośląskiej
18.00 – Trudne dziedzictwo i pamięć: Tragedia Górnośląska 1945 – panel wykładowy:


Deportacje Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku – podsumowanie 10 lat badań dr Dariusz Węgrzyn
Tragedia Górnośląska mieszkańców wsi Wilkowyje w pierwszych miesiącach 1945 rokudr Wojtek Schäffer
Trasy wywózek wilkowyjan w 1945 roku oraz docelowe miejsca zesłania na terenie ZSRSJan Gąsior

 

 

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.