Zapraszamy do wejścia w artystyczny świat irysów Doroty Wejchert – artystki, prywatnie córki Hanny i Kazimierza Wejchertów (głównych projektantów Miasta Tychy). Wystawa prezentuje prace malarskie związane z pięknem natury. Przewodnikami będą sama artystka, Dorota Wejchert, i Patryk Oczko, kurator wystawy.
Irysy w twórczości artystycznej Doroty Wejchert
Jak pisze o sobie sama artystka: „Wychowałam się w ogrodzie”. To tam, w malowniczym zakątku w Tychach, zaprojektowanym przez Kazimierza Wejcherta, rosły irysy. Właśnie te kwiaty – hodowane przez lata i przywożone z całego świata – stały się inspiracją jej twórczości artystycznej. Irysy przedstawia w realistycznych akwarelach, a także w pracach na pograniczu abstrakcji. Z kolei technika, polegająca na połączeniu akwareli z ekoliną, pozwala opowiedzieć artystce o gorzko-słodkim zapachu kwiatów i ich krótkim czasie kwitnienia.
Słynne irysowe „Garden party” organizowane przez Kazimierza Wejcherta
Dla samego Kazimierza Wejcherta irysy były swoistym pretekstem do spotkań – z rodziną i z przyjaciółmi. Odbywały się one corocznie w maju lub w czerwcu – w czasie kwitnienia tych kwiatów, którymi fascynował się ten architekt i urbanista. Spotkania te miewały różne nazwy – np. „Irys-party”, „Irys-show”, czy „Garden party”. Śladem po nich są chociażby zaproszenia, listy i fotografie – wypełniają albumy rodzinne, znajdujące się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach. I to te cenne pamiątki korespondują na wystawie z pracami artystki.
Więcej informacji o Dorocie Wejchert
Dorota Wejchert to absolwentka Wydziału Architektury na Politechnice Warszawskiej oraz Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, obroniła tytuł doktora nauk technicznych. Bohaterami jej dyplomowej wystawy i aneksu z malarstwa u prof. Grzegorza Pabla na warszawskiej ASP były właśnie irysy. Przez lata przekazywała swoją wiedzę jako wykładowczyni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie kontynuuje karierę akademicką, pełniąc funkcję wykładowczyni na Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Jako artystka stworzyła wiele autorskich, innowacyjnych programów związanych z edukacją artystyczną, np. dla przedszkolaków („Zmyślne ręce” i „Arte-Gra”), czy dla uczennic i uczniów szkół podstawowych („Dzień sztuki”) oraz dla licealistek i licealistów („Świętowanie”). Podyplomowe studia arteterapii na Uniwersytecie Warszawskim poszerzyły zainteresowania artystki o terapeutyczne działanie sztuki.
Jej malarstwo związane jest z pięknem natury, pejzażem i kwiatami. Podczas licznych wystaw prezentowała prace w technice akwareli i suchej pasteli: „Zairysowanie” (czerwiec 2017), „Pastelowe pejzaże” ( maj 2019 ), „Kwiaty” (październik 2020), „Sztuka i terapia” (listopad 2021).
data: 23 listopada 2024 ( sobota ), godz. 15.00
miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
prowadzą: Dorota Wejchert (artystka) i Patryk Oczko (kurator)
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny
więcej: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/garden-party-irysy-doroty-wejchert-2/
więcej o wystawie „Garden party – irysy Doroty Wejchert“:
https://muzeum.tychy.pl/wystawa/garden-party-irysy-doroty-wejchert/
więcej o projekcie „Cyfrowe albumy architektów Hanny Adamczewskiej-Wejchert i Kazimierza Wejcherta z lat 1948–1994”: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/cyfrowe-albumy-architektow-hanny-adamczewskiej-wejchert-i-kazimierza-wejcherta-z-lat-1948-1994/
Dofinansowano w kwocie 63 000 zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
fot. Artur Pławski / Muzeum Miejskie w Tychach