Spacer historyczny po Wilkowyjach

Informacje

O imprezie

  • Miejsce wydarzenia: zbiórka przy Kole Magdziorza | skrzyżowanie ul. Leśnej i ul. Szkolnej

Pierwsze źródłowe wzmianki o pochodzeniu dzielnicy możemy znaleźć w dokumencie z 1287 roku, kiedy to książę raciborski Mieszko potwierdził darowiznę dla kościoła św. Wojciecha w Mikołowie, w postaci łanu pola na terenie Wilkowyj. Choć dokument ten przez wielu badaczy uznawany jest za falsyfikat, dla dziejów wsi stanowi źródło, dzięki któremu możemy uznać, iż w II połowie XIII w. wieś Wilkowyje na pewno już istniała – być może na długo przed wspomnianą datą.
Od 1951 roku wieś Wilkowyje staje się na dobre częścią miasta Tychy.

Spacer będzie obejmował kilkanaście najważniejszych miejsc dawnej wsi Wilkowyje. Spotkamy się przy mapie z 1860 roku, na skwerze kole Magdziorza. Na autorskiej trasie znajdą się m.in. pocztylion, oberża rodziny Skibów, obszar wolnego sołectwa Kołodziejów, krzyż z 1910 r., kuźnia Cichockiego, wilkowyjski tartak, budynek gminy, kościół w Wilkowyjach czy Skwer „Wilczy Kąt”. Spacer zakończymy w miejscu spotkania.

Prowadzenie: dr Wojciech Schäffer – historyk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach, badacz i znawca lokalnej historii
Zbiórka: Kole Magdziorza (skrzyżowanie ul. Leśnej i ul. Szkolnej)
Współorganizator: Muzeum Miejskie w Tychach

fot. Wojciech Schäffer

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.