Maciej Miecznikowski

Informacje

O imprezie

  • Miejsce wydarzenia: Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach | al. marsz. J. Piłsudskiego 16

Maciej Miecznikowski – muzyk i wokalista, multiinstrumentalista, autor piosenek, aktor, showman i osobowość telewizyjna. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku. Spędził 35 lat na scenie, wystąpił z tysiącami koncertów, ma na koncie dziesiątki wydawnictw płytowych i programów telewizyjnych. Wychował się na muzyce klasycznej i jazzie, ale uprawiał też inne gatunki muzyczne, swobodnie poruszając się w różnych konwencjach. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród bluesowych i jazzowych, a także nagród dziennikarskich i od publiczności na festiwalach w Opolu. Prowadził muzyczne show „Tak to leciało!”, które przyniosło mu wielokrotne nominacje do Telekamer i Wiktorów, a popularność oratoriów z cyklu „Tryptyk Świętokrzyski” i „Siedem Pieśni Marii” – platynowe, diamentowe i podwójne diamentowe płyty.

Jest frontmanem formacji rozrywkowej Leszcze, z którą wydał 5 płyt i liczne single, w tym kilka hitów. Jest też autorem solowych albumów, m.in.: autorskiego „Będzie z nami dobrze”, czy jazzujące: „Czarodzieje - Osiecka, Zieliński, Miecznikowski” i „Tribute to Nat King Cole”. Można go usłyszeć zarówno w kameralnych recitalach solowych, jak i w dużych koncertach. Występuje w spektaklach teatralnych i projektach muzycznych m.in. „Kwartet" (Basen Artystyczny), „Lumbago" (Capitol), "2ManShow” (zwany też „Tuman Show”, w duecie z Andrzejem Krzywym), „Ariaci” (z Kabaretem Hrabi), „Victoria. True Woman Show” (Garnizon Sztuki), „Idziemy w tango?” (z Tango Attack), "Hommage a’ Blues Brothers" (w duecie ze Zbigniewem Zamachowskim), często z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych i chórów. W 2019 roku zadebiutował też gościnnie w Warszawskiej Operze Kameralnej w „Weselu Figara”, a następnie w „Uprowadzeniu z Seraju” W.A. Mozarta.

Prowadzi działalność społeczną (Fundacja Wiemy Co Jemy Plus) i wydawniczą (Szum Lasu), promującą zdrowy styl życia, a przede wszystkim wspierającą dzieci i rodziców poprzez budowanie kultury, sprzyjającej wzrastaniu i wzmacnianiu potencjału, z jakim przychodzi na świat każdy z nas.

Spotkanie w ramach cyklu Tury Kultury poprowadzi Marcin Michrowski.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.