Spotkanie z Marcinem Pietraszewskim wokół książki „Wojny niebieskie”

Informacje

O imprezie

  • Miejsce wydarzenia: Tyska Galeria Sportu | ul. Edukacji 7

To poruszający reportaż z centrum gangsterskiego świata. Marcin Pietraszewski, reporter katowickiego oddziału „Gazety Wyborczej”, od lat śledzący działalność gangu Psycho Fans i kolejne próby jego rozbicia, opisuje świat kiboli Ruchu Chorzów. Ta książka to również podróż do samego serca Górnego Śląska, przez familoki, robotnicze dzielnice, zamknięte zakłady, kopalnie i rosnącą przestępczość. Do świata, w którym dorastali kibole.

W 2023 roku w największym jak dotąd procesie członków gangu kiboli Ruchu skazano 46 z 47 oskarżonych. To dzięki temu, że na współpracę z prokuraturą poszło kilku psychofansów. Opowiedzieli o włamaniach, handlu narkotykami, wywiadzie śledzącym przywódców wrogich bojówek, śmiertelnych pobiciach i gangsterskich porachunkach. Ci, którzy nie poszli na współpracę z prokuraturą, dostali wyroki od dwóch do piętnastu lat więzienia.

„To nie jest książka o futbolu. To nie jest książka o kibicach. To nie jest książka o Ruchu Chorzów. Barwami klubowymi zasłoniło się Zło. Autor obnaża je bez znieczulenia”
Wojciech Kuczok (pisarz i kibic)

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autora.Marcin Pietraszewski – dziennikarz, związany od 2000 roku z katowickim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Najlepiej odnajduje się w dziennikarstwie śledczym. Jako pisarz zadebiutował w 2016 roku, książką pod tytułem „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”. Została ona napisana we współpracy z Dariuszem Kortko, obaj współpracowali także przy kolejnych publikacjach, takich jak: „Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos” i „Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało”. Został wyróżniony w 2019 roku w konkursie Silesia Press pierwszą nagrodą za cykl artykułów, poświęconych brutalnemu gangowi pseudokibiców Ruchu Chorzów.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.