Sposoby patrzenia na fotografię

Informacje

O imprezie

  • Miejsce wydarzenia: Muzeum Miejskie w Tychach | pl. Wolności 1
Jak uważnie patrzeć na fotografie – te rodzinne, prywatne, ale też te dostępne w zbiorach archiwów czy kolekcjach muzeów? Tego spróbują osoby uczestniczące w warsztatach prowadzonych przez Agnieszkę Pajączkowską, nominowaną do Paszportu Polityki 2023 w kategorii „książka” za „Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii”, także autorkę projektu i książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny”.


Uczestniczki i uczestnicy warsztatów doświadczą różnych poziomów patrzenia na zdjęcie i interpretowanie go. Dowiedzą się, jak można opisywać obraz fotograficzny, jak łączyć go z opowieścią. Zastanowią się też, jak połączyć ustalanie faktów z osobistymi wspomnieniami.

Osoby uczestniczące w warsztatach prosimy są o przyniesienie 1–10 zdjęć z rodzinnego archiwum lub innej prywatnej kolekcji (ważne, by były to zdjęcia wywołane, a nie zapisane w formie plików cyfrowych).

Agnieszka Pajączkowska (ur. 1986) – kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, kuratorka, edukatorka wizualna, animatorka kultury, autorka projektu i książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny” oraz książki eseistycznej „Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii”, za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki 2023 w kategorii „książka”. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze sztuk wizualnych (2015 i 2020). Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 2016 roku otrzymała tytuł „Kulturystki Roku” przyznawany przez Radiowy Dom Kultury, w 2020 roku została laureatką Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego, była także nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody im. Stanisława Barańczaka. Mieszka na Pogórzu Izerskim.


fot. Mikołaj Starzyński

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
prowadzi: Agnieszka Pajączkowska
zapisy: formularz zgłoszeniowy
więcej informacji: 
887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
koszt: 
50 zł od osoby
uwaga!
 obowiązują przedpłaty na konto bankowe Muzeum Miejskiego w Tychach:
88 1240 1330 1111 0010 7496 4324 PEKAO S.A.
Muzeum Miejskie w Tychach
pl. Wolności 1
43–100 Tychy
W tytule przelewu prosimy wpisać: „warsztaty Sposoby patrzenia na fotografię – praca z archiwami domowymi i społecznymi 15.02.2024 – imię i nazwisko uczestniczki lub uczestnika”
Potwierdzenie przelewu należy przesłać na podany powyżej adres e–mail.fot. Grzegorz Krzysztofik
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.