„Dzień świra”

Informacje

O imprezie

  • Miejsce wydarzenia: Mediateka | al. marsz. J. Piłsudskiego 16

Wiosną 2021 roku warszawski Uniwersytet SWPS ogłosił raport, którego celem było wybranie „najlepszego polskiego filmu wszechczasów”. Wynik badania opinii publicznej być może wielu zaskoczył, ale z pewnością ucieszył nawet tych, którzy akurat na ten film nie głosowali. Bo wygrał „Dzień świra” Marka Koterskiego z 2002 roku, film praktycznie bez wrogów, co już niezwykłe wśród polskiego ludu, za to z całą polską inteligencją po swojej stronie. A nawet jeśli ktoś się nie uważał za inteligenta, i tak mógł się bez trudu utożsamić z postacią głównego bohatera, niejakiego Adasia Miauczyńskiego, poniewieranego przez tak zwaną otaczającą rzeczywistość.

„Dzień świra”, niegdyś napisany jako dramat dla teatru, miał już kilka premier scenicznych, raz nawet wystawiono go w formie musicalu. W Teatrze Ateneum kolejnej realizacji podjął się znany reżyser młodośredniego pokolenia, Piotr Ratajczak. W tekstowym oryginale – oprócz głównego bohatera – występuje mnóstwo postaci towarzyszących; w reżyserskiej koncepcji Ratajczaka „wszyscy jesteśmy Adasiami M.”.

OBSADA:
Ja – Adam Cywka
Matka – Ewa Telega
Syn – Jakub Pruski
Była żona – Magdalena Schejbal
Ela, pierwsza miłość – Milena Suszyńska
Facet – Janusz Łagodziński

TWÓRCY:
Autor – Marek Koterski
Reżyseria – Piotr Ratajczak
Scenografia i oświetlenie – Marcin Chlanda
Kostiumy – Dorota Gaj-Woźniak, Grupa Mixer
Muzyka – Tomasz Lewandowski
Plastyka ruchu – Arkadiusz Buszko
Asystentka reżysera – Joanna Kowalska
Asystentka scenografa – Anna Kolanecka


Dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Organizator: Teatr Mały w Tychach


Czas trwania: ok. 80 min


 

Bilety do nabycia w kasie Teatru Małego i na stronie interticket.pl
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.