Kosmosonda na os. D

Informacje

  • Adres: ul. Darwina , 43-100 Tychy

W 1975 roku powstała rzeźba plenerowa "Kosmosonda" na os. D.  Rzeźbę stworzył Stefan Borzęcki, który w swojej pracowni w Krakowie przygotował gipsową formę, następnie rzeźba została odlana w całości na wyznaczonym miejscu. Z góry została zalana betonem wzbogaconym o domieszki uszlachetniające (tzw. sztuczny kamień). "Ma abstrakcyjną kompozycję usytuowaną na prostopadłościennym cokole, którą tworzą płynne, łukowato powyginane bryły, przenikające się z cylindrycznymi, pustymi przestrzeniami", jak pisze Patryk Oczko.


Rzeźby plenerowe, powstające w Tychach w latach siedemdziesiątych to efekty współpracy Powiatowej Spółdzielni Mieszkaniowej Oskard z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Więcej o sztuce w przestrzeni Tychów w wydawnictwie Muzeum Miejskiego w Tychach: "Sztuka w przestrzeni miasta". Autor: Patryk Oczko.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.